8 frazat që njerëzit e zgjuar përdorin gjithmonë - Business Magazine Albania

8 frazat që njerëzit e zgjuar përdorin gjithmonë


Ne shpesh duam të jemi më i zgjuari i grupit. Personi që të gjithë e pyesin për çdo gjë. Eksperti.

Dhe është gjë e mirë. Shoqëria jonë i vlerëson ekspertët. Ajo i shpërblen ata. Ajo iu thotë të gjithëve se ata mund dhe duhet të jenë ekspertë… në çdo gjë.

Fatkeqësisht, ne e keqkuptojmë të qënurit ekspertë. Ne mendojmë se duhet t’i dish të gjitha, t’i bësh të gjitha që të quhesh i zgjuar.

Shumë shpejt fjalori jonë ndryshon. Ne harrojmë të falenderojmë të tjerët (sepse ne jemi Ai që i di të gjitha). Dhe ne e vlerësojmë veten si njeriu më i zgjuar.

Por nuk është kjo ajo që ekspertët e vërtetë bëjnë. Lexoni më poshtë frazat që ndërtojnë fjalorin e tyre.

Faleminderit!

Dëshironi të dini më shumë për njerëzit që iu rrethojnë? Të njiheni me idetë e tyre më të mëdha? Të fitoni besimin e tyre? Atëherë, thoni “të lutem” dhe “faleminderit”. Njerëzit nuk i dëgjojnë shpesh këto fjalë. Drejtuesit nuk i thonë ato mjaftueshëm.

Më fal!

Ndonjëherë ne gabojmë. Ndodh. Dhe kur ndodh, nuk do të thotë se ne jemi më pak të zgjuar vetëm se gabuam. Kur nuk i pranojmë dhe kur nuk kërkojmë falje për gabimet tona, atëherë po. Njerëzit e zgjuar i pranojnë gabimet. Pa hezituar dhe pa u turpëruar. Ata e përkrahin të drejtën për të bërë gabime.

E kisha gabim

Përveçse bëjmë gabime, ndonjëherë ne marrim vendime të gabuara. Shumë të gabuara. Por edhe kjo është diçka e pranueshme. Nëse friksohemi se mund të marrim vendime të gabuara, ne nuk kemi për të marr kurrë vendime. Ne nuk do të mësojmë dhe nuk do të rritemi si njerëz dhe si lider. Kuptoje: ti do të marrësh dhe vendime të gabuar. Thjesht mos i mbro ato. Pronoje se e kishe gabim dhe ec përpara.

Ti kishe të drejtë

Kjo është pjesa më e vështirë për disa njerëz. Shumë njerëz e kanë guximin të këkojnë falje, apo të pranojnë gabimin e tyre. Por t’i thuash dikujt tjetër: Ti kishe të drejtë? Epo, edhe kjo duhet thënë. Njerëzit e zgjuar e pranojnë kur dikush tjetër ka të drejtë. Të njëjtën gjë duhet të bëni dhe ju.

Nuk ka problem

Të thuash “nuk ka problem” i lejon njerëzit e tjerë të kenë lirinë e tyre për të gabuar dhe për të marr vendime të gabuara. Kjo tregon se dhe ata, si ju, po mësojnë dhe po rriten. T’i japësh të tjerëve të drejtën për të provuar dhe për të dështuar tregoin sa i zgjuar je ti. Këto veprime të bëjnë ty një drejtues fenomenal.

Çfarë mendon?

Ata-që-i-dinë-të-gjitha kanë përgjigje për çdo pyetje. Një zgjidhje për çdo problem. Një opinion rreth çdo subjekti. Por të jesh ai-që-i-di-të-gjitha nuk është njësoj si të jesh i zgjuar. Të pushosh për të dëgjuar mendime dhe ide të tjera është një gjykim i shëndosh. Të pranosh dhe të përkrahësh ide dhe opinione që janë më të mira se të tuat tregon inteligjencë të vërtetë.

Le të provojmë

Është e lehtë të ngecësh në analiza. Njerëzit e zgjuar bëjnë shumë kërkime për të shmangur vendimet e këqija (sa më shumë të jetë e mundur), por më pas ata lëvizin. Ata përkrahin moton: Le të provojmë. Ata e dinë se duke bërë mësohet, por edhe duke dështuar. Ata inkurajojnë dhe të tjetrët të bëjnë të njëjtën gjë.

[Asgjë]

Në rregull, kjo nuk është një frazë. Por ndonjëherë gjëja më e mirë që mund të bëni bëni është: të mos thoni asgjë. Thjesht dëgjoni. Mos ndani mendime. Mos e dominoni bisedën. Mos jepni përgjigjet. Do të bëheni më të zgjuar nëse do të dëgjoni dhe do të mësoni prej të tjerëve.

/Inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0