8 fjalë dhe shprehje që duhet të shmangni kur negocioni një pagesë


Një fjalë që kurrë nuk do iu ndihmojë në kauzën tuaj është “më fal”. Më poshtë janë 7 të tjerat.

Jeni  96% të sigurtë se po bëheni gati të caktoni një takim me shefin tuaj për t’i kërkuar rritje rroge. Ose mbase jeni në fund të intervistës për punë dhe një ofertë po afrohet. Megjithatë, në qoftë se do të ishit si unë, ju definitivisht duhet të mendoni dy herë para se të thoni diçka gabim dhe ai të bëhet momenti më i keq.  

Për të na treguar në lidhje me procesin e negociatave të pagave, ne u kthyem nga Josh Doody, autor i “Fearless Salary Negotation”. “Një negocim pagese është një bashkëpunim dhe përbërës kyç i një bashkëpunimi të suksesshëm është komunikimi i mirë,”  thotë Doody. “Është e rëndësishme që të jeni shumë i qartë me atë që doni të komunikoni në mënyrë që të shmangni dykuptimesitë, të cilat mund t’i komplikojnë gjërat dhe të ngadalësojnë procesin e negociatave.”

Më poshtë janë 8 gjërat që nuk duhet t’i thoni kurrë kur negocioni për pagesën:

  1. “Aktualisht jam duke bërë…”

Pyetja më e zakonshme që rekrutuesit do t’i bëjnë një kandidati është, “Pra ku jeni në drejtim të pagës dhe çfarë po kërkoni aktësisht?” Mos bini pre e kësaj.

Në vend që të kërkoni për “më shumë” para ose “më shumë” pushime, ky është momenti juaj për të qenë më specifik.

“Unë e quaj këtë ‘pyetja tmerruese e pagesës’ dhe kjo është e ndërlikuar për shkak se zakonisht vjen herët në procesin e intervistës dhe shumica e kandidatëve nuk mendojnë për atë si pjesë e një negociate page, edhe pse është”, thotë Doody.

“Duke iu përgjigjur kësaj pyetjeje, duke zbuluar numra mund ta bëjë shumë të vështirë negocimin në mënyrë efektive më vonë për shkak se kjo mund ta “gozhdojë” kandidatin. Pasi ata zbulojnë pagën aktuale apo pagën e dëshiruar, ofertat që mund të marrin me shumë gjasa do të jenë të lidhura me këto numra. Kjo mund të kushtojë shumë e shtrenjtë në qoftë se kompania kishte menduar t’iu ofronte një pagë shumë më të lartë.”

  1. “Paga ime e dëshiruar…”

Mos e bëni të ditur pagën tuaj të tanishme apo atë të dëshiruar! “Ky mund të jetë një gabim dhe mund të ndërlikojë situatën, sidomos kur bëhet fjalë që disa ofrojnë sigurim shëndetsor, pushime të paguara, pagesë për bonuse apo aspekte të tjera. Kandidati mund t’i përdori këto si arsye për të kërkuar një pagë më të lartë për t’u kompesuar.

Në vend të kësaj, provoni diçka si:

Nuk është etike që të ndaj me ju pagën time aktuale. Do më pëlqente të përqëndrohesha në vlerën që mund t’i shtoj kompanisë më tepër se sa paguhem në punën time aktuale. Nuk kam një numër të veçantë në mendje për një rrogë të dëshiruar dhe ju e dini më mirë se unë se çfarë të mire do të sjellë përvoja dhe njohurite e mia për kompaninë tuaj. Dua që ky veprim të jetë një hap i madh përpara për mua përsa i përket përgjegjësisë dhe kompensimit.

  1. “Më vjen keq”

Sipas Doody “negocimi është diçka e pakëndshme dhe tendenca jonë e natyrshme është qe të përpiqemi të jemi sa më të qetë në një bisedë të vështirë. Duke thënë “më vjen keq” mund të sinjalizojë rekrutuesin apo menaxherin e punësimit që ju mund të jeni të gatshëm të tërhiqeni dhe kjo mund të jetë fatale. Mos kërkoni falje për të negociuar. ”

  1. “JO”

“Ju dëshironi që të përmirësoni vazhdimisht situatën tuaj gjatë gjithë negociatave dhe ta bëni këtë duke shmangur gjuhën negative dhe duke u fokusuar në gjuhën pozitive. Në vend të “Jo, kjo nuk funksionon për mua “(dy fjalë negative), ju mund të thoni: “Do të isha më i qetë me…” (Një shprehje më pozitive).

Fjalët negative i ngadalësojnë gjërat dhe mund të vendosin mure që e bëjnë bashkëpunimin më të vështirë. Përdorimi i fjalëve pozitive mund të jetë i vështirë në fillimi, por do të përmirësoheni më praktikë.”

  1. “PO”

Kjo mund të tingëllojë si fjala e saktë për t’u  përdorur kur flisni me në rekrutues punësimi, Doody insiston se duhet të përdoret me kujdes. “Ju shpesh do të merrni një ofertë pune që duket me të vërtetë tërheqëse dhe kjo mund të jetë shumë më tepër se sa keni pritur. Instinkti juaj në këtë rast mund të jetë pranimi i ofertës për shkak se është shumë e mirë.”

Por a është kaq e mirë?

“Është e mundur që ju nënçmoni vlerën tuaj në këtë situatë. Në vend të “Po,” formuloni një ofertë për të parë se sa mund ta përmirësoni atë. Negociata duhet të përfundojë me “Po-në” e kompanisë për ju. Pasi ata të thonë “Po” për ju, ose ju i keni drejtuar gjërat që keni kërkuar, atëherë keni përfunduar së negociuari.”

  1. “Më vonë”

“Ndonjëherë është më e lehtë për të shmangur pjesët e pakëndshme të një negocimi, duke i shtyrë ato pjesë të bisedës pas punësimit. Ky mund të jetë një gabim që do t’iu kushtojë shtrenjtë, sepse ju nuk do të ketë të njëjtën liri për të negociuar dhe për të përmirësuar pozicionin tuaj kur të jeni brenda kompanisë.”

  1. “Më shumë”

Ndërsa kjo fjalë tingëllon si një kontradiktë, sepse ju po negocioni për të marrë më shumë, kjo është një fjalë që është shumë e përgjithshme për negociata të suksesshme. Në vend që të kërkoni “më shumë” pagesë ose “më shumë” pushime, kjo është koha juaj për të qenë më specifik në atë që kërkoni.

  1. “DUA”

Duke përdorur këtë fjalë mund të presë të gjitha premisat e argumentit tuaj pse meritoni të paguheni më shumë dhe meritoni një pagë kompetitive. Negocioni me fakte dhe shifra, duke e bërë arsyetimin më bindës.

“Ju mund të flisni për atë që ju dëshironi, e cila nuk rezulton të jetë e rëndësishme. Ose ju mund të flasim për atë që kompania dëshiron, e cila është gjëja më e rëndësishme”, shton Doody. “Fokusohuni në nevojat e kompanisë dhe se si të mund të ndihmoni në përmbushjen e këtyre nevojave në mënyrë që ata lehtësisht mund të shohin vlerën tuaj dhe të punojnë për t’iu kompensuar për të.”

burimi: FastCompany

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale