7 thënie nga Buda që do të ndryshojnë mënyrën se si mendoni - Business Magazine Albania

7 thënie nga Buda që do të ndryshojnë mënyrën se si mendoni

Buda

Siddartha Gautama, i njohur si Buda, ishte një nga filozofët më të mëdhenj të lashtë që lindi në Indi rreth shekullit të gjashtë para Krishtit. Ai themeloi budizmin më shumë se 2500 vjet më parë dhe miliona njerëz vazhdojnë ta ndjekin fenë e tij sot, sepse mesazhi i tij është i thellë edhe sot e kësaj dite. Në një botë me ndikues në mediat sociale, ai është, pa dyshim, një nga ndikuesit më të mëdhenj të të gjitha kohërave së bashku me figura të tjera të rëndësishme.

Mesazhi i tij ndahet ende në mbarë botën, sepse ai ishte përpara kohës së tij. Ai ndau mençurinë e tij që na bëri të mendojmë për jetën tonë. Shumë njerëz nuk e kanë idenë se si të pushojnë dhe të reflektojnë për jetën e tyre, sepse janë të zënë me shkollën dhe punën, por jeta është menduar të jetë e thjeshtë. Nëse e gjithë bota do t’i zbatonte mësimet e Budës, ne do të jetonim në harmoni paqësore me njëri-tjetrin dhe do të ishim plot dhembshuri për njëri-tjetrin.

Në këtë artikull po ndajmë me ju 7 thënie të tij që do të ndryshojnë mënyrën se si mendoni nëse i zbatoni me mençuri.

“Të mbash zemërimin është si të pish helm dhe të presësh që personi tjetër të vdesë.”

Të ndiheni të zemëruar gjatë gjithë kohës është jashtëzakonisht e dëmshme për shëndetin tuaj mendor. Ju vetëm po ia jepni fuqinë tuaj dikujt tjetër që ju bëri të ndiheni të zemëruar dhe të jeni të zemëruar me dikë nuk do të ndikojë aspak tek ai.

“Atë që mendoni, ju e krijoni, atë që ndjeni, ju e tërhiqni, atë që imagjinoni, ju bëheni.”

Ky është bërë rregulli kryesor në bashkësinë shpirtërore moderne. Mendja juaj është mjeti më i fuqishëm që keni. Kini kujdes se si mendoni dhe ndjeheni. Çfarëdo që mendja mendon, ajo bëhet e vërtetë.

“Problemi është se ju mendoni se keni kohë të pakufijshme.”

Ne duam të jetojmë përgjithmonë në këtë tokë, por vjen një ditë kur duhet të themi lamtumirë dhe të largohemi nga kjo botë.
Gabimi më i madh është të jetoni jetën tuaj duke lënduar njerëzit gjatë gjithë kohës dhe të mos përballeni kurrë me veten deri në ditën që do të vdisni… dhe të kompensoni gabimet tuaja është tepër vonë në momentin që do të vdisni.

Lexoni: Disa thënie të rëndësishme motivuese për të nisur javën

“Mos qëndroni në të kaluarën, mos ëndërroni për të ardhmen, përqëndroni mendjen në të tashmen.”

Bëhet e vështirë të jetosh jetën nëse ende mbart faje nga e shkaura dhe je në ankth për të ardhmen.

“Ka vetëm dy gabime që mund të bëhen gjatë rrugës drejt së vërtetës; duke mos shkuar deri në fund dhe duke mos filluar.”

Mund t’ju them, është më mirë të provoni dhe të mendoni “Të paktën e bëra”, sesa të mos provoni kurrë dhe të mendoni “Do të doja ta kisha bërë”. Gabimi më i madh është të mos bësh kurrë atë që ke dashur të bësh, sepse kështu ka thënë familja jote dhe miqtë mendojnë se është një qëllim joreal. Nuk duhet të shqetësoheni kurrë për atë që dikush mendon për udhëtimin tuaj, është udhëtimi juaj, i askujt tjetër.

“Të mbani trupin tuaj të shëndetshëm është një detyrë, përndryshe nuk do të jeni në gjendje ta mbani mendjen tonë të fortë dhe të pastër.”

Kujdesi për trupin tuaj është një nga detyrat më të rëndësishme në jetën tuaj.

“Nuk ka mjaft errësirë në të gjithë botën për të shuar dritën e një qiriri të vogël.”

Do të thotë se asnjë e keqe në këtë botë nuk mund ta ndalojë dikë që të ndriçojë dritën e tij në këtë botë.

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0