7 shenja që punonjësit tuaj po mendojnë të japin dorëheqjen - Business Magazine Albania

7 shenja që punonjësit tuaj po mendojnë të japin dorëheqjen

dorëheqjen

Jo të gjithë qarkullimet e punonjësve janë të këqija, por sipas një sondazhi të fundit nga Microsoft, më shumë se 40% e punonjësve po mendojnë të lënë punën e tyre këtë vit. Në vend që të habiteni kur punonjësit japin dorëheqjen, kërkoni shenja të hershme dhe ndërmerrni veprime.

Këta shtatë tregues do t’ju paralajmërojnë para se një letër dorëheqje të vijë në email tuaj.

  1. Kërkesa joreale

Një kërkesë e madhe e rritjes së pagës ose promovimi zakonisht sinjalizon që punonjësi juaj ka marrë parasysh opsionet e tjera të karrierës ose ndihet i nënvlerësuar. Si rezultat, është e zakonshme që njerëzit t’i thonë vetes nëse organizata plotëson një kërkesë të çuditshme, kjo është një arsye për të qëndruar.

  1. Paqartësi në lidhje me angazhimet e ardhshme

Një mënyrë e sigurtë për të vlerësuar angazhimin afatgjatë është të pyesni për ngjarjet ose nismat e ardhshme në vendin e punës në detaje. Për shembull, supozoni se keni një projekt të madh disa muaj larg. Nëse një punonjës nuk po planifikon të qëndrojë, ai ka të ngjarë të shmangë përfshirjen në biseda rreth ngjarjes ose projektit në çdo detaj.

  1. Mirëmbajtja e zyrës

Kur punonjësit e mirë kanë një këmbë jashtë derës, ata shpesh planifikojnë se çfarë do të shohë zëvendësuesi i tyre kur të hyjë. Ata do të organizojnë dosjet, do të ndjekin artikujt e pazgjidhur dhe do të dokumentojnë proceset e punës. Ky organizim shërben për dy qëllime: të mos e zhgënjejnë kompaninë dhe të mbajnë reputacionin e tyre të paprekur. Ata madje mund të heqin ngadalë sendet personale nga zyra e tyre, gjë që është një shenjë e shkëputjes emocionale.

Lexoni: Ja çfarë planifikon të bëjë CEO i Apple, Tim Cook para se të japë dorëheqjen

  1. Takime me dyer të mbyllura

Shpesh, kur punonjësit largohen, ata i thonë të paktën një kolegu të tyren. Nëse shihni takime më të shpeshta me dyer të mbyllura ose dreka jashtë vendit të punës, ata mund të diskutojnë për një dorëheqje të mundshme. Si punëdhënës, ju gjithashtu mund të zbuloni që miqtë e punonjësit që po largohet të mos hyjnë në biseda të drejtpërdrejta me ju për të shmangur përgjigjen e ndonjë pyetje të vështirë ose mos të duken të pabesë.

  1. Shmangia e shefit

Punonjësit më të mirë shpesh kanë një marrëdhënie të mirë me shefin e tyre për arsye të dukshme dhe nuk duan t’i lënë ata në baltë ose të detyrohen të thonë një gënjeshtër të vogël të bardhë. Prandaj, shmangia e shefit është një dhuratë e dukshme kur dikush po kërkon një pozicion të ri.

  1. Ndryshime në zakone

A ka ndryshuar punonjësi juaj ndonjë zakon në zyrë kohët e fundit? A vjen në punë më vonë apo largohet më herët? Ndoshta ai nuk i përgjigjet më mesazheve të mbrëmjes ose të fundjavës deri të nesërmen. Kjo sjellje përforcohet më tej nga periudhat jashtë gjatë ditës së punës kur ata mund të shkojnë për intervistë për një pozicion tjetër.

  1. Akivitetet në mediat sociale dhe networking

Ndoshta ndryshimi më i dukshëm është kur dikush përditëson profilin e tij në LinkedIn dhe bëhet më aktiv në diskutimet e mediave sociale të lidhura me punën ose industrinë ose eventet fizike. Shumë punonjës nuk e kuptojnë se punëdhënësi i tyre mund të vërejë kur bëjnë lidhje të reja me rekrutuesit ose fillojnë të ndjekin firmat e kërkimit ekzekutiv dhe shpesh fillojnë të rrisin me shpejtësi lidhjet e tyre.

Për të ndaluar qarkullimin e padëshiruar para se të fillojë, kuptoni çështjet kritike nga punonjësit tuaj më të mirë dhe njerëzit që dëshironi të mbani. Mos bëni gabimin e zakonshëm duke supozuar se problemi është vetëm paraja; është shpesh një faktor, por rrallë një shtytës kryesor që një person të japë dorëheqjen. Në vend të kësaj, ju duhet të identifikoni shkakun e vërtetë rrënjësor të pakënaqësisë dhe të zbatoni zgjidhje specifike. Strategjitë e zakonshme përfshijnë mirënjohjen e rregullt, investimin në zhvillimin personal, përparimin në karrierë dhe komunikimin e përmirësuar.

Mbrojtja më e mirë kundër humbjes së talentit të lartë është një dialog i hapur me ta dhe pyetja e tyre rregullisht pse ata vazhdojnë të punojnë për ju. Duke kryer këto intervista qëndrimi, ju do të kuptoni më mirë se çfarë angazhon dhe motivon anëtarët e ekipit tuaj.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0