7 rolet e ndryshme që bën një sipërmarrës - Business Magazine Albania

7 rolet e ndryshme që bën një sipërmarrës


Hapja dhe zhvillimi i një biznesi nuk është punë e lehtë. Në fillim të biznesit ju duhet të bëni pak nga të gjitha për shkak se shpenzimet për të punësuar të tjerë do rrezikojnë të ardhmen e kompanisë.  Gjatë zhvillimit të biznesit tuaj, ju do e gjeni veten duke bërë role të ndryshme si: 

1.Financier 

Suksesi financiar është faktori kryesor që vendos midis vazhdimit të kompanisë apo dështimit. Megjithëse mund të keni një financier, ju duhet të dini shumë mirë të lexoni bilancet dhe pasqyrat financiare për të marrë vendimet e duhura.

2.Marketer 

Një ndër detyrat kryesore tuaja si biznesmen është krijimi i një imazhi sa më të mirë për kompaninë tuaj. Ju mund të punësoni një marketer, por përgjegjësia është e juaja të vendosni për planin e marketingut.

3.Recepsionist

Kur kompania  të rritet, ju mund të punësoni një sekretare apo recepsionist  për t’u përgjigjur telefonatave, postës elektronike apo vizitorëve. Në fillim gjithë kjo punë do bjerë mbi ju, doni apo s’doni.

4.Drejtor i Burimeve Njerëzore 

Si një sipërmarrës , përgjegjësia është tuaja për të ndërtuar skuadrën e punës. Lojtarët e ekipit të punës do të realizojnë objektivat dhe idetë që keni. Prandaj është detyrë e rëndësishme të kontrolloni dhe të intervistoni vetë kush do të jetë pjesë e kompanisë dhe çfarë aftësish, edukimi, kulture apo personaliteti do të kërkoni nga punonjësit e rinj.

5.Shërbimi ndaj klientit 

Si një sipërmarrës i ri, ju do të keni përgjegjësinë të siguroheni që klientët tuaj janë të kënaqur. Në  fillim do të keni pak klientë dhe ata do të jenë shumë të rëndësishëm për mbarëvajtjen e biznesit, kështu që komunikimi me blerësit e produktit  duhet të jetë prioritet.

6.Lider 

Nuk është surprizë që kjo do të jetë detyra juaj që nga themelimi i kompanisë. Ju duhet të jeni një shembull i mirë i ekipit ku jeni kapiten. Si lider përveç shembullit të mirë duhet të mbani lart  moralin e grupit dhe të bëni më të mirën për të zgjidhur çdo konflikt të mundshëm.

7.Vendimarrës 

Ju nuk do të keni kohën për të parë çdo gjë që ndodh në kompaninë tuaj. Si një drejtues, pjesëtarët e kompanisë tuaj do të vinë t’iu kërkojnë përgjigje për të vendosur se çfarë hapash duhet të ndërmarrin për problematika  të ndryshme. Vendimet tuaja  finale do të jenë ato që do e çojnë kompaninë drejt rritjes apo jo.

 

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0