7 rolet e ndryshme që bën një sipërmarrës


Hapja dhe zhvillimi i një biznesi nuk është punë e lehtë. Në fillim të biznesit ju duhet të bëni pak nga të gjitha për shkak se shpenzimet për të punësuar të tjerë do rrezikojnë të ardhmen e kompanisë.  Gjatë zhvillimit të biznesit tuaj, ju do e gjeni veten duke bërë role të ndryshme si: 

1.Financier 

Suksesi financiar është faktori kryesor që vendos midis vazhdimit të kompanisë apo dështimit. Megjithëse mund të keni një financier, ju duhet të dini shumë mirë të lexoni bilancet dhe pasqyrat financiare për të marrë vendimet e duhura.

2.Marketer 

Një ndër detyrat kryesore tuaja si biznesmen është krijimi i një imazhi sa më të mirë për kompaninë tuaj. Ju mund të punësoni një marketer, por përgjegjësia është e juaja të vendosni për planin e marketingut.

3.Recepsionist

Kur kompania  të rritet, ju mund të punësoni një sekretare apo recepsionist  për t’u përgjigjur telefonatave, postës elektronike apo vizitorëve. Në fillim gjithë kjo punë do bjerë mbi ju, doni apo s’doni.

4.Drejtor i Burimeve Njerëzore 

Si një sipërmarrës , përgjegjësia është tuaja për të ndërtuar skuadrën e punës. Lojtarët e ekipit të punës do të realizojnë objektivat dhe idetë që keni. Prandaj është detyrë e rëndësishme të kontrolloni dhe të intervistoni vetë kush do të jetë pjesë e kompanisë dhe çfarë aftësish, edukimi, kulture apo personaliteti do të kërkoni nga punonjësit e rinj.

5.Shërbimi ndaj klientit 

Si një sipërmarrës i ri, ju do të keni përgjegjësinë të siguroheni që klientët tuaj janë të kënaqur. Në  fillim do të keni pak klientë dhe ata do të jenë shumë të rëndësishëm për mbarëvajtjen e biznesit, kështu që komunikimi me blerësit e produktit  duhet të jetë prioritet.

6.Lider 

Nuk është surprizë që kjo do të jetë detyra juaj që nga themelimi i kompanisë. Ju duhet të jeni një shembull i mirë i ekipit ku jeni kapiten. Si lider përveç shembullit të mirë duhet të mbani lart  moralin e grupit dhe të bëni më të mirën për të zgjidhur çdo konflikt të mundshëm.

7.Vendimarrës 

Ju nuk do të keni kohën për të parë çdo gjë që ndodh në kompaninë tuaj. Si një drejtues, pjesëtarët e kompanisë tuaj do të vinë t’iu kërkojnë përgjigje për të vendosur se çfarë hapash duhet të ndërmarrin për problematika  të ndryshme. Vendimet tuaja  finale do të jenë ato që do e çojnë kompaninë drejt rritjes apo jo.

 

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale