7 fraza që njerëzit e suksesshëm nuk i thonë kurrë


Suksesi nuk është asnjëherë i papritur. Ai përfshin vite të tëra pune të lodhshme dhe hapa të vegjël përpara; kërkon fleksibilitet dhe një analizë të kujdesshme të asaj që po ndodh në jetën tuaj.

Ne në Business Magazine do t’ju tregojmë sot se cilat fraza duhet të eliminoni nga fjalori juaj në mënyrë që të përshpejtoni rrugën tuaj të suksesit.

1. “E urrej punën time”

Ekziston një rregull i madh që të gjithë individët e suksesshëm ndjekin: gjithmonë jini objektivë dhe ruani neutralitetin. Vetëm mos harroni: para se të hidhni akuza dhe kërcënime perreth, sigurohuni t’i peshoni si të mirat dhe të këqijat.

2. “Kjo nuk është e drejtë”

Njerëzit e suksesshëm kurrë nuk ankohen se përpjekjet e tyre kanë qenë të panjohura ose kanë dështuar pa marrë lavdërimin që meritojnë. Ne të gjithë vuajmë nga padrejtësitë në jetë dhe është shumë e rëndësishme që t’i trajtojmë me dinjitet.

3. “Nuk bëhet siç është bërë këtu”

Dëshira për ndryshim është një karakteristikë kryesore e njerëzve të suksesshëm. Sa më lehtë t’i pranoni gjërat e reja, aq më shumë shanse keni që të përparoni në fushën tuaj.

4. “Kjo nuk është puna ime”

Një person me të vërtetë i suksesshëm është ai i cili nuk i ndrydh të tjerët. Krejt e kundërta: ata me kënaqësi i ndihmojnë kolegët e tyre që të kenë sukses. Të jesh në gjendje për të punuar në një ekip si dhe të jesh i buzëqeshur dhe miqësor janë disa nga aspektet më të rëndësishme të nevojshme për të arritur sukses.

5. “Kjo është e pamundur”

Provoni t’i shikoni vështirësitë tuaja jo si pengesa që iu kanë zënë rrugën, por si sfida emocionuese në aventurën epike të jetës tuaj. Problemet do të zgjidhen shumë më lehtë, do e shihni.

6. “Kjo duhet të ishte bërë në një mënyrë tjetër”

Edhe në qoftë se ju ndodh të dështoni në një detyrë shumë të rëndësishme që iu është caktuar, qortimi i vetes për pjesën tjetër të ditëve të tua do të ishte e pakuptimtë. Ndaloni së ndëshkuari veten për gabimet e së kaluarës. Në vend të kësaj, mësoni prej tyre dhe lëvizni përpara.

7. “Nuk kam zgjidhje tjetër”

Ka gjithmonë shumë mundësi në dispozicion për ju. Individët e suksesshëm do të gjejnë gjithmonë një mënyrë për të krijuar rrugën e tyre për sukses.

 

burimi: brightside.me

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale