7 Efektet negative të mediave sociale mbi njerëzit dhe përdoruesit

7 Efektet negative të mediave sociale mbi njerëzit dhe përdoruesit


Nëse nuk e imagjinoni jetën tuaj pa media sociale, kjo është një shenjë se ju keni rënë viktimë e fuqisë së keqe dhe ndikimit të rrjeteve sociale. Kjo gjithashtu do të thotë se keni përjetuar një ose më shumë nga efektet negative të mediave sociale.

Dhe në fakt këto nuk janë gjëra të pa dëgjuara për ju. Por le të shqyrtojmë anën negative të mediave sociale dhe saktësisht atë çfarë është më e keqe për  ju. Madje do të habiteni kur të mësoni efektet negative të mediave sociale, si ato fizike ashtu dhe ata mendore.

Depresioni dhe Ankthi
A keni shpenzuar më shumë se dy orë në ditë kohë në mediat sociale? Shpenzimi i një kohe të gjatë në rrjetet sociale mund të ndikojë negativisht tek ju. Ju keni më shumë gjasa të raportoni shëndetin e dobët mendor, duke përfshirë simptomat e ankthit dhe depresionit. Pra, si të përdorim mediat sociale pa shkaktuar vetes shqetësim psikologjik? Nëse i referohemi një hulumtimi të bërë më parë, rezulton se koha që duhet të shpenzojmë në mediat sociale është gjysmë ore në ditë.

Ngacmimi
Para se të ishin mediat sociale ngacmimi mund të bëhej vetëm ballë për ballë. Tani, dikush mund të krijojë shqetësime në internet në mënyrë të anonime. Sot të gjithë e dinë se çfarë është ngacmimi dhe shumica prej nesh kanë parë atë që mund të bëjë një person. Ndërkohë, në mediat sociale bëhen miqësi më të lehta, ku një pjesë e këtyre miqësive, janë gjithashtu miqësi, që kanë në thelb të kapin viktimën. Anonimiteti që rrjetet sociale ofrojnë, mund të përdoret nga autorët për të fituar besimin e njerëzve dhe pastaj t’i terrorizojnë ata. Këto sulme në internet shpesh lënë plagë të thella mendore dhe madje edhe të shtyjnë njerëzit të bëjnë vetëvrasje në disa raste. Ngacmimi nuk është vetëm për fëmijët, por edhe të rriturit.

FOMO (Frika nga mungesa)
Frika e Zhdukjes (FOMO) është një fenomen që ka lindur në të njëjtën kohë me Facebook-in dhe është një nga efektet më të zakonshme negative të mediave sociale. FOMO është në thelb një formë e ankthit që ju krijohet kur jeni të frikësuar se po humbni një përvojë pozitive ose emocionet që dikush tjetër po merr. Kjo frikë ushqehet vazhdimisht nga angazhimi juaj në mediat sociale. Sa më shumë që përdorni rrjetet sociale, aq më shumë shihni se dikush po kënaqet më shumë se ju.

Pritshmëritë jorealiste
Mediat sociale ju ndihmojnë të formoni shpresa joreale të jetës dhe miqësisë. Rrjetet që e bëjnë më së shumti janë Facebook, Instagram dhe Snapchat. Këto janë platformat e mediave sociale që rëndom nuk kanë autenticitet online.

Lexo: Mediat sociale, armiku i trurit tuaj

Imazhi negativ i trupit
Nëse shikoni në llogaritë më të ndjekura në Instagram, do të gjeni njerëz të bukur që mbajnë rroba të shtrenjta në trupat e tyre të përsosur. Sot, imazhi i trupit është një çështje për shumë njerëz të të dy gjinive. Natyrisht, duke parë ata që janë të përkryer në përputhje me standardet e shoqërisë, njerëzit në baza ditore ju bëjnë të vetëdijshëm për mënyrën se si duken ndryshe nga ato foto. Dhe jo të gjithë arrijnë përfundimet e duhura në këtë situatë.

Prishja e ritmit të gjumit

Me rritjen e ritmit të ankthit dhe depresionit, shpenzimi i tepërt i kohës në mediat sociale, mund të çojë në gjumë të dobët. Studime të shumta kanë treguar se rritja e përdorimit të mediave sociale ka një efekt negativ në cilësinë e gjumit. Nëse ndiheni sikur modelet tuaja të gjumit janë bërë të parregullta dhe se kjo po prek produktivitetin tuaj, provoni dhe shmangni shpenzimin e një sasie të konsiderueshme kohe në mediat sociale.

Varësia e përgjithshme
Mediat sociale shpesh përshkruhen si më shumë varësie sesa cigaret dhe alkoli. Facebook, Instagram dhe Snapchat janë aplikacionet më të këqija kur bëhet fjalë për varësinë. Nëse e kuptoni se jeni i varur nga mediat sociale, mos u shqetësoni, pasi pothuajse të gjithë janë të varur por në shkallë të ndryshme. Dhe kjo nuk është domosdoshmërisht një arsye për të “fshirë” veten nga të gjitha platformat e rrjeteve sociale.

A është koha të heqim dorë apo të heqim detoxin?
Ashtu si çdo gjë tjetër, mediat sociale sjellin të mira dhe të këqija në jetën tonë. Në fund të ditës, ju jeni ata që vendosni nëse përdorimi i tyre po sjell më shumë ndihmë apo dëm për ju. Ndoshta e gjitha që ju duhet është t’i bëni gjërat me maturi. Mendoni të bëni një detoksifikim të mediave sociale, sepse opsioni jo-bërthamor duhet të jetë gjithmonë zgjedhja juaj e parë. Dhe mos harroni merrni parasysh filtrimin e komenteve toksike nga mediat sociale.

MakeUseOf

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0