6 LIBRAT MË TË MIRË TË BIZNESIT PËR 2020 - Business Magazine Albania

6 LIBRAT MË TË MIRË TË BIZNESIT PËR 2020

LIBRAT MË TË MIRË

Po ndihet vjeshta mbarë vendit, që do të thotë është koha për erëza, xhupat komodë dhe fatmirësisht për lexuesit, njoftimi i listës së shkurtër për Financial Times dhe McKinsey’s  për çmimin vjetor të Librit më të Mirë të Biznesit.

Si kurrë më parë, lista u ofron atyre që janë të interesuar në biznes të lexojnë disa prej titujve më të mirë të vitit dhe më provokues.

“Në një vit të shënuar nga përçarje dhe pasiguri, juria ka zgjedhur një listë të shkurtër, e cila adreson çështje kritike të biznesit, nga e ardhmja e punës te rëndësia e teknologjisë, në mënyrë origjinale, të këndshme dhe provokuese,” komentoi Roula Khalaf, redaktore e FT.

Prandaj, merrni disa prej tyre dhe mësohuni për të shijuar motin më të freskët me një libër që do t’ju bëjë të mendoni.

1.Deaths of Despair and the Future of Capitalism nga Anne Case dhe Angus Deaton

Premisa themelore e ëndrrës amerikane është që çdo brez të zhvillohet më tepër se brezi i kaluar. Në vitin 2015, ekonomisti, Angus Deaton fitues i çmimit Nobel dhe kolegia e tij Anne Case zbuluan se Amerika nuk po e mbante më atë premtim. Vdekjet në mesin e klasës punëtore të bardhë në vend ishin në rritje dhe jetëgjatësia në rënie. Faktori kryesor ishin të ashtëquajturat “vdekje të dëshpërimit” të shkatuara nga vetëvrasja ose nga abuzimi me substanca të ndryshme. Ky bestseller gërmon në atë që ka ndikuar për këto pasoja dhe se çfarë duhet të bëjmë në lidhje me të.

2.No filter nga Sarah Frier

Përshkruar si “historia përfundimtare e brendësisë së Instagramit”, ky libër nga reporterja e Bloomberg Sarah Frier zgjerohet për të ofruar një paraqitje të shkurtër të prapaskenave për mënyrën se si funksionon në të vërtetë Silicon Valley. “Asnjë Filter” lidhet me një raportim të thelluar fenomenal me tregime shpërthyese që hyjnë në zemër të asaj se si Instagrami ka formësuar gjithë jetën tonë, pavarësisht nëse përdorni aplikacionin apo jo. Është shumë më tepër sesa një histori biznesi; është një histori për kulturën, famën dhe, në fund të fundit, lidhja njerëzore “, shkruan Taylor Lorenz në The New York Times, duke e quajtur atë” libri më argëtues që kam lexuar në vite “.

Lexo: 22 libra që nuk duhen lënë pa lexuar, nga ata që të ndryshojnë jetën

3.No Rule Rules nga Reed Hastings dhe Erin Meyer

Kjo tërheqje e thellë në kulturën unike dhe shumë të diskutuar në Netflix nga CEO i saj dhe një profesor i shkollës së biznesit fitoi një rekomandim nga Satya Nadella. Unë kisha privilegjin të mësoja personalisht nga Reed dhe të studioja kulturën e Netflix. Vështrimet në këtë libër janë të paçmueshme për këdo që përpiqet të krijojë dhe mbështesë kulturën organizative” tha CEO I Microsoft’s për No Rule Rules.

4.Reimagining Capitalism: How Business Can Save The World nga Rebecca Henderson

Të gjithë janë të dëshpëruar për të kuptuar se si ta shpëtojnë botën që është në flakë e thënë në mënyrë metamorfike nga situata që ka rënë duke përfshirë dhe kapitalistët. Lexuesit mund ta marrin këtë libër nga një profesor i Harvardit, i cili përpiqet të përshkruajë se si të bësh një përfitim mund të sjellë një shoqëri dhe tokë më të shëndetshme.

5.If Then: How the Simulmatics Corporation Invented the Future nga Jill Lepore

Ju mund të mos keni dëgjuar për Simulmatics, por kompania në epokën e e Luftës së Ftohtë bëri shumë për të ndërtuar botën modern në të cilën jetojme ne sot. Ajo”minoi të dhëna, shënjestroi votuesit, manipuloi konsumatorët, destabilizoj politikën dhe çrregulloi njohuritë. Kjo lidhet me dekadat para Facebook, Google, dhe Cambridge Analytica,” shpjegon Amazon. Libri If Then nga Jill Lepore gërmon historinë e harruar që parandalon problemet e gjigantëve të sotëm të Silicon Valley.

6.A World Without Work nga Daniel Susskind

Robotët do të na zëvendësojnë. A do jetë ky një makth apo një utopi? Libri i Susskind e udhëzon lexuesin përmes kësaj pyetjeje, duke shqyrtuar argumentet e menduesve në të dy anët e debatit duke paraqitur sfidat e një bote ku makineritë bëjnë pjesën më të madhe të punës, kështu që njerëzit duhet bëjnë më pak . Sipas The NeW York Times,”A Worl Without Work” duhet të lexohet nga çdo kandidat i mundshëm presidencial që mendon për ekonominë e së ardhmes” dhe mbase edhe për të tjerët.

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0