50 mld lekë taksë në vit dhe mjedisi mbetet i ndotur

50 mld lekë taksë në vit dhe mjedisi mbetet i ndotur


Shqiptarët paguajnë gati 50 miliardë lekë në vit si taksë mjedisi. Të dhënat e publikuara së fundi nga INSTAT i përkasin vitit 2016. Sipas INSTAT, të ardhurat nga taksat mjedisore ishin 48 miliardë lekë, me një rritje mbi 8,64 % krahasuar me një vit më parë (2015).

Ndikimin kryesor në rritje e kanë dhënë kryesisht taksat e transportit.

Të dhënat zyrtare tregojnë se më shumë se gjysma e të ardhurave (51.36%) u siguruan nga taksa e energjisë dhe taksa e transportit (44,67 %). Taksat e ndotjes patën një peshë 3,93 % dhe taksat e burimeve natyrore 0,03 %.

Lexoni: Beteja mjedisore për të shpëtuar “Zemrën Blu të Europës”

Sipas këtij raporti, taksat e transportit u rritën gati 11% në një vit, taksat e energjisë 7.05% dhe taksat e ndotjes 5,49 %.

Në total, taksat e paguara për ndotjen arrijnë mbi 3% të Prodhimit të Brendshëm Bruto të vendit. Ndërkohë, të dhënat nga Ministria e Mjedisit nuk raportojnë ndonje përmirësim të cilësisë së ajrit, ujit apo tokës.

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0