5 truke që mund t’i përdorni me Google Maps që ua bëjnë jetën më të thjeshtë - Business Magazine Albania

5 truke që mund t’i përdorni me Google Maps që ua bëjnë jetën më të thjeshtë

Google Maps

Për shkak se Google Maps “mburret” me një listë të gjerë dhe në rritje të veçorive, bërja e të gjithave të dukshme brenda aplikacionit nuk do të ishte asgjë më pak se një rrëmujë e ndërlikuar dhe një makth i ndërfaqes së përdoruesit. Si rezultat, Google me mençuri ka zgjedhur të fshehë disa nga veçoritë më interesante dhe të përparuara të Google Maps. Në këtë artikull, ne kemi përpiluar një listë me 5 truke të Google Maps, për të cilat ndoshta nuk e kishit idenë se ekzistonin.

Drejtimet e ecjes të Realitetit të Shtuar

Drejtimet e ecjes së Realitetit të Shtuar të Google është një shembull i një veçorie që Apple Maps ende po përpiqet të arrijë. Me këtë veçori, Google Maps përfiton nga Realiteti i Shtuar për të siguruar informacion të shtresuar në ekranin tuaj në kohë reale ndërsa ecni brenda dhe rreth një qyteti. Kjo veçori gjithashtu e bën më të lehtë identifikimin e pikave të interesit si restorantet dhe madje edhe monumentet. Kjo filloi si një veçori vetëm për Pixel, por që atëherë janë zgjeruar në pajisjet e tjera Android dhe Google Maps në iPhone.

Vini re se kjo veçori nuk është e disponueshme në çdo zonë. Nëse është e disponueshme në zonën tuaj, do të shihni një ikonë që thotë “Live View” në fund të aplikacionit, kur të keni hapur udhëzimet për ecjen në këmbë.

Lexoni: Opsioni i ri i Google Maps ofron harta për COVID-19

Masni distancën midis dy vendndodhjeve

Google Maps e bën të lehtë matjen e shpejtë të distancës midis dy vendndodhjeve të veçanta. Për ta bërë këtë, hapni Google Maps dhe vendosni një pin në çdo vend që zgjidhni. Kur klikoni mbi pin vetëm një herë ju duhet të shihni një opsion që thotë “Masni distancën”. Pasi ta klikoni atë, mund të zgjidhni një vendndodhje të dytë duke lëvizur kursorin. Ky është një truk shumë i mirë i Google Maps që të gjithë duhet ta dinë.

Mësoni paraprakisht për situatën e parkimit

Një nga gjërat më zhgënjyese në lidhje me vozitjen është kërkimi i parkimit. Nuk ka asgjë më të keqe sesa të arrish në destinacion dhe pastaj të rrethohesh me makinë nëpër lagje me shpresën për të gjetur një vend të lirë. Me Google Maps, megjithatë, mund të konstatoni paraprakisht disa informacione në lidhje me situatën e parkimit.

Nuk do të harroni kurrë se ku keni parkuar me këtë truk të Google Maps

Nëse po parkoni në një qendër tregtare ose stadium sportiv, përpjekja për të gjetur makinën tuaj shpesh mund të jetë një zhgënjim. Ky truk i Google Maps, megjithatë, duhet të lehtësojë stresin që vjen së bashku me gjetjen e një makine në dukje të humbur. Herën tjetër që të parkoni, klikoni mbi pikën blu që përcakton vendndodhjen tuaj aktuale. Pasi ta bëni këtë, duhet të shihni një opsion që thotë, “Set as parking location” për ta pasur të lehtë disa orë më vonë.

Rregulloni ikonën e automjetit tuaj

Ky është më shumë një truk i vogël argëtues i Google Maps sesa një veçori e dobishme, por ia vlen ta dini. Nëse prekni trekëndëshin blu që supozohet se përfaqëson makinën tuaj, do të shihni disa ikona të tjera të automjeteve për të zgjedhur. Vetë modelet e makinave nuk janë shumë frymëzuese, por me shpresë, ne do të shohim disa opsione më të shkëlqyera në përditësimet e ardhshme.

/bgr

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0