Opsioni i ri i Google Maps ofron harta për COVID-19

Google Maps

Google Maps së shpejti do të përfshijë informacion mbi përhapjen e COVID-19 në shtete, qarqe dhe disa qytete. Kalimi në shtresën “COVID” në aplikacion do të tregojë numrin mesatar të shtatë ditëve të rasteve të konfirmuara në secilën zonë për 100,000 njerëz. Zonat e hartës do të kodohen me ngjyra dhe një etiketë, që tregon nëse rastet po rriten ose ulen. Karakteristika do të jetë e aksesueshme në Android dhe iOS këtë javë.

Shtresa është krijuar për të ndihmuar njerëzit “të marrin vendime se ku të shkojnë dhe çfarë të bëjnë”, shkroi Sujoy Banerjee, një menaxher i projektit Google Maps, në një postim në blog.

Ekspertët e shëndetit publik dhe Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) rekomandojnë që njerëzit të informohen mbi përhapjen e COVID-19 në zonën e tyre, për të kuptuar rrezikun e aktiviteteve të caktuara.

Shkalla e transmetimit në komunitetet lokale është e rëndësishme që prindërit të marrin në konsideratë kur vendosin nëse duhet t’i dërgojnë fëmijët e tyre në shkollë dhe që familjet të monitorojnë paraprakisht çdo plan pushimi.

Kjo hartë e re merr informacione nga Universiteti Johns Hopkins, New York Times dhe Wikipedia të cilët të dhënat i marrin nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, autoritetet shtetërore dhe spitalet.

Kjo është një nga shumë karakteristikat e lidhura me pandeminë, të prezantuara në Google Maps gjatë muajve të fundit.

Ky opsion i ri vjen ndërsa numri i të infektuarve mee COVID-19 në Shtetet e Bashkuara ka filluar të rritet përsëri.

The Verge

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale