5 strategji lidershipi që Trump duhet të implementojë për të fituar negociatat në G20


Stabiliteti i tregut të aksioneve, çmimi i mallrave të përbashkëta dhe gjendja e ekonomisë botërore janë të gjitha në lojë, pasi Presidenti Donald Trump do të takohet me udhëheqësin kinez Xi Jinping në samitin G20.

Samiti G20 do të mbledhë së bashku krerët e 19 vendeve dhe Bashkimit Europian për të diskutuar çështjet që ndikojnë në tregjet ndërkombëtare. Lufta e vazhdueshme tregtare e SHBA dhe Kinës e bëjnë takimin e G20 të këtij viti veçanërisht delikat, pasi Trump mund të vendosë për të ngritur tarifat mbi importet e Kinës.

Lexoni: Koha për të qeverisur një sipërmarrës?! Pse Shqipërisë dhe Botës u duhet modeli Trump? Shteti si një kompani dhe qytetarët aksionerët e saj

Pavarësisht problematikave për më shumë se një vit, SHBA dhe Kina të dy kanë treguar se duan të bëjnë paqe. Kina ka thënë se nuk dëshiron një luftë tregtare, pasi ekonomia e saj nuk mund të funksionojë në nivelin aktual pa eksporte në SHBA. Ndërkohë, zgjedhja e Trump për të ngritur tarifat, zgjoi zemërimin e qindra kompanive amerikane dhe shumicën e ekonomistëve.

Sipas profesorëve të strategjisë së lartë të biznesit dhe konsulentëve të lidershipit, nëse Trump do të arrijë një konsensus mbi marrëveshjen tregtare, ai duhet të ketë një strategji komunikimi përpara takimeve të tij me Xi dhe liderët e tjerë të botës. Për më tepër, presidenti duhet të kuptojë se si veprimet e tij do të perceptohen nga krerët e shteteve të tij dhe populli.

Ajo që Trump bën (apo nuk bën) do të jetë një mësim për liderët në politikë dhe biznes.

Duhet të jetë i përgatitur

“Pa marrë parasysh se çfarë ndodh, duhet të kuptoni përpara se çfarë do të bëni”, tha Harry Kraemer, profesor i menaxhimit dhe strategjisë në Universitetin Northwestern të Kellogg. “Në një krizë, në një negocim, unë e di se çfarë do të bëj”.

Trump duhet të dijë saktësisht se çfarë dëshiron nga marrëveshja. Deri më tani, Kina thuhet se ka një listë kërkesash për të goditur Trump në samit. Shtëpia e Bardhë ende nuk ka bërë publike atë që duan nga marrëveshja, edhe pse Trump ka thënë se do të rrisë tarifat nëse Xi nuk i plotëson kushtet e tij. Duke pasur pritshmëri të qarta dhe duke u përpjekur për të takuar Xi do të ishte praktikë e mirë e lidershipit, tha Kraemer.

Përveç përgatitjes për kushtet e negocimit, Maurice Schweitzer, një profesor në Shkollën Wharton dhe autor i “Friend & Foe: When to Cooperate, When to Compete, and How to Succeed at Both”, rekomandon që Trump të ketë një “komunikim jo-zyrtar” paraprak. Komunikimi jo-zyrtar fjalë për fjalë do të thotë tema të diskutimit që nuk lidhen me negociatat, duke filluar nga sportet, moti dhe anëtarët e familjes.

Përgatitja për të folur rreth motit mund të duket budallallëk, por ky komunikim është “gjithsesi thelbësor për ruajtjen dhe ndërtimin e marrëdhënieve”, thotë Schëeitzer. Shkurtimisht, të kesh një marrëdhënie të mirë me partnerin tuaj të negociatave do të çojë në një rezultat më të mirë.

Është koha e propozimeve

Trump mund të zbulojë anën e mirë të Xi duke bërë pyetje në vend që të propozojë një zgjidhje pa dëgjuar. Susan Stehlik, drejtore e programit të komunikimit menaxhues të Shkollës së Biznesit të NYU Stern, tha se udhëheqësit perëndimorë mund të bien në grackën e paraqitjes së një propozimi në fillim të takimit.

Udhëheqësit e biznesit të Azisë Lindore respektojnë udhëheqësit perëndimorë që vijnë me një dëshirë për të kuptuar perspektivën e tyre, kryesisht përmes pyetjeve, tha Stehlik, e cila ka kaluar dekada në bankat ndërkombëtare. Ajo thotë se kishte më shumë sukses duke bërë pyetje dhe duke u përpjekur të kuptonte partnerët e saj të biznesit të Azisë Lindore sesa kur hynte me një listë kërkesash. “Mësova të dëgjoja me të vërtetë dhe të filloja të shtroja pyetjet dhe të besoja procesin dhe ata më besuan më shumë”, tha ajo. “Ka pasur një respekt të vërtetë.”

Lexoni: Nike dhe Adidas, letër për presidentin Trump. I luten të ndalojë dhe të mendojë për ato që po bën

Duhet të kufizojë ekspozimin

Kufizimi i sasisë së kohës që jeni duke bashkëvepruar me një partner biznesi ose kolegji gjithashtu ndihmon në mbajtjen e marrëdhënieve personale, thotë Schweitzer. Kur liderët ndërveprojnë me njerëzit me të cilët kanë marrëdhënie të komplikuara, ata shpesh kanë nevojë të shprehin emocione që nuk ndiejnë në të vërtetë, duke shtuar një kosto “pune emocionale”.

Puna emocionale mund të jetë e lodhshme. Kërkimi zbulon se kjo lloj pune emocionale merr një taksë fizike dhe mund të dëmtojë punën. Trump duhet të kufizojë ekspozimin e tij ndaj Xi dhe Presidentit rus Vladimir Putin nëse dëshiron të jetë në formën më të mirë për të gjetur një marrëveshje të suksesshme. “Hapësira midis tyre mund të zvogëlojë konfliktin,” tha Schweitzer.

Duhet të identifikojë qëllimet e përbashkëta

Trump dhe Xi duhet të lënë mënjanë dallimet në marrëdhëniet e tyre personale përpara se të arrijnë një marrëveshje.

“Trump dhe Xi duan një ekonomi të begatë botërore dhe ata duan paqe dhe stabilitet në Lindjen e Mesme dhe Detin e Kinës”, tha Schweitzer. “Ne të gjithë kemi konflikte me kolegët tanë, por ne gjithashtu kemi qëllime të përbashkëta të nivelit të lartë”.

Prioritetet që ndanjë të gjithë quhen “qëllime mbizotëruese” në literaturën psikologjike dhe ato janë një mënyrë e besueshme për të zbuluar njerëzit që e konsiderojnë veten si anëtarë të grupeve kundërshtare për të bashkëpunuar.

“Veçanërisht kur ju keni dy njerëz me vullnet të fortë, nëse asnjeri prej tyre nuk po dëgjon vërtet dhe ata të dy po përpiqen të fitojnë plotësisht, ju nuk shkoni askund”, tha Kraemer.

Duhet të përmirësojë gjuhën e trupit

Përveç takimeve individuale, Samiti G20 do të kthehet në një panoramë të plotë diskutimi. Udhëheqësit e botës mishërojnë vendin e tyre; duke i vendosur të gjithë së bashku mund të sinjalizojnë jo vetëm marrëdhënien me individët, por vendet e tyre si një të tërë.

Për shembull, kjo foto nga samiti i G-7 e vitit të kaluar, sipas ekspertëve, shfaq marrëdhënien e tensionuar midis SHBA dhe Gjermanisë.

“Postura e Trump shpesh nuk po e ndihmon imazhin e tij,” tha Stehlik.

Për të mbajtur një posturë korrekte përballë opinionit publik, Stehlik sugjeron që udhëheqësit e botës të punojnë me konsulentët e tyre për të qëndruar sa më mirë kur bëjnë fotografi. Duke u përkulur pak përpara kur pala tjetër po flet, duke qëndruar në këmbë, duke mbajtur krahët drejt, duke shtrënguar duart dhe duke qeshur janë shenja të mirë joverbale që përshkruajnë mirë personin, tha Kraemer.

Trump dhe udhëheqës të tjerë, mund të përdorin këtë lloj të gjuhës së trupit për të përcjellë ndjenjat e pozitivitetit në situata të pakëndshme – një strategji kyçe për të marrë atë që dëshiron.

Lexoni: Donald Trump. Një betejë faktesh dhe trillimi

burimi: BI

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale