5 shenjat që tregojnë se do të bëheni milioner  - Business Magazine Albania

5 shenjat që tregojnë se do të bëheni milioner 

milioner

Verifikojeni veten nëse do të bëheni milioner duke kontrolluar këto shenja, dhe nëse nuk i keni këto shenja, sigurohuni t’i adoptoni ato. 

1. Më shumë se 1 

Ju keni më shumë se 1 rrjedhë të ardhurash në jetën tuaj. Nëse jeni në të 20-at ose më shumë, po kaloni kohë duke përmirësuar aftësitë e vetes për të fituar më shumë me punën/studimet tuaja. 

  • Ju jeni duke investuar 
  • po ndërtoni asete që do të gjeneronin të ardhura në të ardhmen 
  • Po planifikoni të filloni një biznes plotësues 

2. Të paturit një mentaliteti rritjeje 

Ka dy lloje njerëzish në këtë botë. 

  1. Të kufizuar. Ata janë njerëzit që vendosin se janë të kufizuar vetëm në këto me çfarëdo aftësie/inteligjence që kanë lindur. Ata preferojnë ankesat për veprimet. Përveç zgjidhjes së problemeve dhe dëshirave të jetës së tyre, ata thjesht ankohen. Prandaj ata vazhdojnë të mbeten trokë.
  2. Rritja. Ata janë njerëzit që besojnë se mund të zgjerojnë aftësitë dhe inteligjencën e tyre në 100 herë më shumë për të shfrytëzuar dëshirat e tyre dhe për të jetuar një mënyrë jetese çfarëdo që kanë ëndërruar. Ata vazhdimisht përmirësojnë veten, mësojnë aftësi të reja dhe krijojnë burime të reja të ardhurash.

Lexoni: Nëse dëshironi të bëheni milioner, filloni të mendoni si i tillë

3. Investoni përpara se të shpenzoni

Shumica e njerëzve zakonisht shpenzojnë çdo qindarkë që marrin. Shpenzimet e tyre janë gjithmonë në rritje dhe nuk do të mbarojnë kurrë, kështu që ata nuk investojnë. Nëse investoni në mënyrën e duhur, mund të sponsorizoni blerjen tuaj të një pushimi/makine kundër marrjes së një kredie për të. 

4. Jetoni nën mundësitë tuaja

Mos vraponi pas fasadës. Nëse jeni në të njëzetat, askush nuk pret nga ju, rrobat tuaja të shtrenjta, makinat e shtrenjta etj. Çfarë po fitoni, sigurohuni që t’i mbani nevojat tuaja nën të ardhurat tuaja, në mënyrë që të keni më shumë teprica për të shpenzuar dhe të bëheni milioner. 

5. Investoni rregullisht

Duhet të investoni rregullisht. Nuk ka të bëjë me një investim 1 herë, ka të bëjë me zakonin që aplikoni në pasqyrën tuaj të të ardhurave çdo muaj dhe investoni një pjesë të fitimeve tuaja vazhdimisht çdo muaj për të marrë një shpërblim për to. 

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0