5 mësime sipërmarrjeje që mund të mësojmë nga nënat - Business Magazine Albania

5 mësime sipërmarrjeje që mund të mësojmë nga nënat

nënat

Në këtë artikull ju sjellim 5 mësime që mësojmë nga nënat tona, si në biznes ashtu edhe në jetë, që mund t’i ndihmojnë sipërmarrësit të marrin guximin për të dalë dhe për të qenë të suksesshëm.

Vendosmëria dhe fleksibiliteti janë vetëm disa nga cilësitë e shumta që duhen për të qenë një sipërmarrës dhe kush i mishëron ato cilësi më mirë se nënat?

Mos kini frikë të merrni rreziqe

Një pjesë e madhe e nxitjes së nënës sime lindi nga nevoja. Ne u rritëm me mjete modeste dhe ajo duhej ta bënte këtë punë. Për shkak të kësaj, ajo ishte e patrembur në sipërmarrjet e saj; ajo nuk kishte frikë nga dështimi. Shumë sipërmarrës me të cilët punoj sot ndajnë këtë ndjenjë.

Lexoni: 5 strategji që punonjësit tuaj, qoftë nënat apo anëtarët e tjerë nga stafi, të mos japin dorëheqjen

Duke parë atë qasje të përkthyer në etikën time të punës dhe më mësoi të përqafoj mundësinë e dështimit dhe të mos i shmangem marrjes së rreziqeve. Nëna ime nuk më mbushte kurrë me frikë; ajo mbështeti zbulimin dhe sipërmarrjen time – edhe kur unë thjesht po ndaja mobiljet dhe ndërtoja gjëra të rastësishme – dhe ishte një avokate e patrembur që më lejoi të hartoja rrugën time. Vite më vonë, kjo më dha besimin për të filluar biznesin tim.

Kryerja e shumë detyrave dhe menaxhimi i kohës janë thelbësore

Nënat janë multitaskers. Dhënia e prioriteteve të detyrave është një aftësi thelbësore që nënat e kanë zotëruar dhe arrijnë ta bëjnë atë të duket e lehtë – unë jam vazhdimisht e mahnitur nga aftësia e tyre e natyrshme për të mbajtur një orar të ngjeshur. Nëna ime kishte gjithmonë një punë me kohë të plotë dhe një aktivitet dytëaor, të gjitha ndërkohë që arrinte të mbante shtëpinë tonë në punë. Ajo ishte jashtëzakonisht e aftë dhe shumë nga kjo ishte për shkak të aftësive të saj të pakrahasueshme të menaxhimit të kohës. Një nga gjërat e para që mësoni në botën me ritme të shpejta të sipërmarrjes është rëndësia e kryerjes së shumë detyrave dhe prioritizimit të detyrave për të optimizuar kohën tuaj.

Vendosmëria është kyçe

Në moshën e mesme, ndërsa unë dhe motrat e mia po kalonim universitetin, nëna ime u kthye në shkollë për një diplomë master në psikologji. Duke parë angazhimin e saj për t’u zhvilluar dhe rritur vazhdimisht si personalisht ashtu edhe profesionalisht më ka frymëzuar gjithmonë. Të kesh një kuriozitet të vazhdueshëm dhe gatishmëri për të mësuar janë gjithashtu cilësi të lindura për sipërmarrësit teksa identifikojmë problemet dhe gjejmë mënyra të reja për t’i zgjidhur ato.

Gjeni atë në të cilën jeni të mirë

Nëna ime më mësoi vlerën e të paturit një aftësi të specializuar. Jam rritur në një familje tregtarësh, të gjithë punonin me duart e tyre. Prindërit e mi do të rehabilitonin shtëpitë së bashku dhe nëna ime varte letrën e murit përpara se të bëhej një agjente shumë e suksesshme imobiliare.

Ajo nxirrte një reklamë në gazetë dhe gjithmonë vinte një nga ne fëmijët dhe na paguante për të ndihmuar. Ishte një aftësi me vlerë të lartë – vërtet duhej të dinit se çfarë po bënit. Ajo fitoi para të mira dhe unë e kuptova se mund të sigurosh jetesën si një kontraktues i pavarur – një sipërmarrës – veçanërisht kur identifikon se në çfarë je i mirë dhe çfarë të dallon nga të tjerët.

Lexoni: 3 shenjat kryesore që tregojnë se Metaverse është krijuar për nënat

Empatia është e paçmueshme

Rëndësia e empatisë në amësi është e vetëkuptueshme – nënat janë modelet e empatisë. Po kështu, të kesh empati është shpesh ajo që mund të bëjë një sipërmarrës të mirë. Është kaq e rëndësishme të jesh në gjendje të kuptosh nevojat e klientëve, punonjësve dhe të tjerëve për të qenë në gjendje të vendosësh një dinamikë pune ndërsa drejton një biznes.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0