5 mënyra se si Siri më ndihmon të jem më i fokusuar dhe produktiv - Business Magazine Albania

5 mënyra se si Siri më ndihmon të jem më i fokusuar dhe produktiv

Siri

Deri tani, pothuajse të gjithë kanë testuar dhe luajtur me një asistent zanor, pavarësisht nëse është Siri, Alexa, Bixby apo të tjerë. E di që disa prej jush përdorin një asistent zanor më shpesh se të tjerët, dhe disa prej jush as që e pranojnë këtë. Më lejoni t’ju them diçka – Në një moment, unë isha një nga këta njerëz që nuk përdora kurrë Siri. Gjithmonë kam menduar se ishte më produktive të isha në gjendje t’i menaxhoja gjërat vetë.

Megjithatë, që kur fillova të përdor Siri-n, kam qenë shumë më i përqëndruar dhe produktiv në punë dhe në jetën time personale. Ndërsa nuk di shumë për asistentët e tjerë zanorë (pasi përdor një iPhone), patjetër që dua të ndaj me ju disa mënyra se si përdor Siri për të përmirësuar sistemet dhe rrjedhën e punës sime:

Lexoni: Erka Çaro: Zhvillimet e fundit gjeopolitike do të frenojnë emigracionin, por roli kryesor u takon kompanive

Siri si asistent i menaxherit të detyrave

Puna ime si CEO i një Agjencie PR më kërkon të fus vazhdimisht detyra, udhëzime dhe shënime në Trello, platformën e zgjedhur të bashkëpunimit të agjencisë sonë. Kjo mund të marrë shumë kohë, dhe shumë herë, kur jam në lëvizje, nuk është e përshtatshme të nxjerr telefonin tim dhe të filloj të shkruaj detyrat.

Kështu që, fillova t’i kërkoja Sirit që të dërgonte një email në adresën time Trello. Kjo më ndihmon të fus detyra pa pasur nevojë të prek telefonin tim. E di që edhe aplikacionet e tjera si Trello kanë të njëjtin funksion të email-it. Unë sugjeroj ta kontrolloni atë. Ndonjëherë madje i kërkoj Sirit që të dërgojë detyra kur jam në një mjedis social dhe nuk dua të shpërqëndrohem nga telefoni im, por dua të kap një mendim të veçantë.

Siri si një kohëmatës

Gjatë ditës sime të punës, më pëlqen të bëj shëtitje. Unë gjithashtu ndaj një sasi të caktuar kohe për çdo detyrë. Kjo është arsyeja pse unë përpiqem të vendos një kohëmatës për çdo seancë pune ose ecje. Të bësh këtë gjatë gjithë ditës mund të marrë kohë, por me Siri, unë thjesht mund t’i kërkoj ta bëjë atë për mua. Është super i përshtatshëm, i lehtë dhe i shkallëzueshëm.

Siri gjatë vozitjes

Asnjëherë nuk duhet ta prekni telefonin ndërsa jeni duke i dhënë makinës. Por ndonjëherë, ju dëshironi të përdorni kohën që kaloni duke vozitur për të bërë gjëra produktive, si për shembull telefonimi i klientëve, anëtarëve të stafit, familjes, miqve etj. Gjithashtu, nëse thjesht dëshironi të relaksoheni, zakonisht dëshironi të dëgjoni muzikë, një podcast apo edhe një libër audio. Me Siri, ju mund t’i bëni të gjitha këto me zërin tuaj pa prekur telefonin.

Siri për mesazhe

Ju keni qenë në kompjuterin tuaj për orë të tëra, dhe tani thjesht dëshironi të relaksoheni në kopshtin tuaj apo të bëni diçka tjetër? Por prisni, ju keni ende email, whatsapp dhe DM që duhet t’i adresoni. Epo, me Siri, në thelb mund ta bëni këtë pa prekur ose parë në ekran. Ju mund t’i kërkoni të lexojë email për ju dhe mund t’i tregoni se çfarë mesazhi dëshironi që të kthejë. Përsëri, shumë i përshtatshëm.

Lexoni: Artur Jella, shefi që ka hapur mbi 187 restorante në mbarë botën

Siri për lexim

Çfarë ndodh nëse vërtet duam të lexojmë një artikull të caktuar ndërsa pushojmë? Fatmirësisht, mund t’i kërkoni Sirit që ta bëjë këtë për ju. Thjesht duhet të siguroheni që të aktivizoni cilësimet e duhura, por sapo ta bëni, mund t’i kërkoni lehtë Siri-t të lexojë artikuj me zë të lartë për ju. E imja më lexon me një theks të qetë dhe qetësues britanik. Unë ju sugjeroj ta provoni!

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0