5 mënyra se si kompanitë mund të përshtaten ndaj ndryshimeve të reja në Facebook


Mark Zuckerberg, themeluesi i Facebook, përditësoi news feed me disa ndryshime që do të zbatohen gjatë 2018. Ka pasur trazira të papritura gjatë kësaj kohe me reagime negative dhe pozitive që lënë shumë publikues online të hutuar dhe në mëdyshje.

BusinessMag në këtë artikull do ju njohë me disa nga mënyrat se si kompanitë mund të përshtaten ndaj ndryshimeve të reja që kanë ndodhur në Facebook.

Synoni cilësinë mbi sasinë

Një nga problemet me të cilat po përballemi si një komunitet dixhital është fluksi i shumë përmbajtjeve. Zuckerberg e deklaroi këtë në një nga postimet e tij të fundit në Facebook. Përmbajtja e tepërt nuk është gjë e mirë, sepse shpesh mund të ngatërrojë dhe mbysi njerëzit për të bërë veprime specifike.

Çdokush dëshiron të jetojë ëndrrën dixhitale dhe jetën e mirë, por ata nuk po shohin përmbajtje me cilësi të lartë. Ata po synojnë për të gjithë audiencën, e cila nuk është drejtim i mirë.

Përmbajtja me cilësi të lartë do të vazhdojë të jetë ideja më e mirë

Qëndroni përpara “turmës” duke vendosur përmbajtje me cilësi të lartë në të gjitha kanalet tuaja dhe jo vetëm në Facebook. Sa më shumë interaktive dhe e angazhuar është përmbajtja juaj, aq më mirë. Kjo i bën njerëzit të qëndrojnë më gjatë, gjë që rrit shanset që audienca juaj të plotësojë qëllimet tuaja. Krijoni përmbajtje me cilësi të lartë dhe të planifikuar që i drejtohen drejtpërdrejt dëshirave dhe pasioneve të klientit tuaj. Përdorni kamera me cilësi të lartë, ndriçim dhe influencers për të zgjeruar shtrirjen tuaj. Pastaj riprodhojini ato në të gjitha kanalet e rrjeteve tuaja sociale.

Krijoni grupe mbështetëse

Një nga pikat e tjera që Zuckerberg theksoi ishte se ata do të fillonin të ulnin sasinë e përmbajtjes të treguar nga markat, bizneset dhe mediat. Facebook do të fillojë të tregojë më shumë përmbajtje nga miqtë, familja dhe grupet tuaja. Çdo industri që ju mund të mendoni ka një grup të krijuar tashmë në Facebook.

Krijoni një grup në Facebook që është specifik për industrinë tuaj dhe u mundëson njerëzve të bashkohen dhe të komentojnë. Punësoni moderatorë për të mbajtur grupin tuaj dhe për të postuar përmbajtje çdo ditë. Kjo është tashmë pasuria juaj e vërtetë në internet që ju duhet të shfrytëzoni.

Mos e ndaloni reklamimin

Edhe pse Facebook po vjen me gjithë këto përditësime të reja, nuk do të thotë se ajo që po bëni aktualisht duhet të ndalohet. Vazhdoni të reklamoni në Facebook dhe mësoni të vëzhgoni raportet dhe analizat që platforma e reklamimit të Facebook ju ofron. Pastaj përshtatuni me përgjigjet që do të merrni. Facebook, si dhe shumë kanale të tjera, do të vazhdojnë të ndryshojnë për të përmbushur nevojat e përdoruesve të tyre.

Lexoni: 5 njoftimet më të mëdha të Zuckerberg gjatë konferencës F8 të zhvilluar nga Facebook

Ne duhet të ndjekim shembullin. Ju gjithashtu duhet të krijoni audienca sipas atyre që kanë parë përmbajtjen tuaj. Përqëndrohuni në krijimin e reklamave video që përputhen me dëshirat e klientit tuaj dhe ri-targetoni ata që kanë parë më shumë se 50 % të videove tuaja me një reklamë që i bën ata pjesë të një shërbimi që ju ofroni ose për të përfunduar një hap në ciklin e blerjeve.

Përdorni mënyra të tjera reklamash

Nuk mund të mbështetesh vetëm në një burim trafiku. Duke pasur këtë mendim mund të jetë e dëmshme për çdo biznes. Arsyeja për të mos u mbështetur në një burim trafiku është sepse ky burim mund të zhduket një ditë. Me këtë që sapo thamë, Facebook është një vend i mrekullueshëm për të reklamuar duke parë se ka më shumë se 2 miliardë përdorues aktivë çdo muaj.

Por nuk është vendi i vetëm. Ka shumë vende që do t’ju lejojnë të reklamoni dhe ju jeni klientët tashmë në ato vende. Youtube është një vend i mirë për të reklamuar, sepse është i dyti pas Facebook me mbi 1 miliardë përdorues aktivë në muaj.

Fokusohuni në përvojën e klientit

Zuckerberg gjithashtu përmendi se njerëzit në Facebook reagojnë dhe angazhohen më shumë me videot live sesa me videot e rregullta. Përvoja e klientit është çelësi për rritjen e çdo kompanie apo organizate. Ju nuk mund të rrisni një kompani që nuk i shërben nevojave dhe dëshirave të komunitetit të saj. Filloni duke krijuar më shumë përmbajtje live në profilin, faqet dhe grupet e Facebook.

Mundohuni të merrni sa më shumë shikime në mënyrë organike. Ftoni konsumatorët tuaj që të përdorin funksionalitetin check-in në Facebook dhe të lënë komente. E fundit, por më e rëndësishmja, merrni dëshmi me video të të gjithë klientëve tuaj dhe vendosini ato në të gjitha platformat e mediave sociale dhe në faqen tuaj të internetit.

U kërkoni atyre të prezantojnë veten, të përmendin kompaninë tuaj dhe të japin një shembull specifik të përvojës së tyre pasi të punojnë me ju. U kërkoni atyre të shpjegojnë përfitimet e asaj që kanë marrë dhe ndjenjat që kishin para, gjatë dhe pas shërbimeve tuaja ose duke përdorur produktet tuaja.

/STG

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale