5 mënyra për të mbrojtur kompaninë tuaj nga një sulm në internet


Biznesi po përfiton shumë nga teknologjia, pasi prania e tij po e bën më të lehtë rrjedhën e punëve. Por përveçse ka shumë përfitime, ka edhe disa mangësi ose gjëra që nuk i bëjnë mirë kompanisë. Në ditët e sotme një kompani është e ekspozuar ndaj sulmeve në internet, gjë që në shumicën e rasteve është kërcënuese, pasi edhe vetë kompanitë nuk janë të trajnuara në këtë drejtim.

Bizneset e vogla dhe të mesme janë veçanërisht të rrezikuara nga një sulm në internet, thotë Cynthia James, CEO dhe këshilltar kryesor në Cyberus Security. “Problemi më i madh është se 80 përqind e CEO-ve janë jo teknikë. Si rezultat, ata nuk kanë mësuar të menaxhojnë një rrezik që tani është më i madh se çdo rrezik tjetër financiar ose ligjor”. James, i cili është gjithashtu një folës për firmën ekzekutive stërvitore Vistage, vëren se bizneset e vogla dhe të mesme janë në rrezik për dy lloje sulmesh në internet.

Lexo: Pothuajse gjysma e përdoruesve të internetit përdorin WhatsApp çdo javë

Lloji i parë janë sulmet me postë elektronike, në të cilat kriminelët kibernetikë ndërhyjnë në adresën e postës elektronike të një ekzekutivi, dhe lloji i dytë janë sulmet e shpërblesave, ku kriminelët kibernetikë rrëmbejnë të dhënat dhe kërcënojnë në këmbim të një dëmshpërblimi. “Më shumë se 85% e sulmeve vijnë nga dikush duke klikuar në diçka që nuk duhet”. Për të mbrojtur kompaninë tuaj nga këto sulme, paraqesim një raport, i cili ju vjen në ndihmë dhe ju përgatit për këto lloj sulmesh:

Bëni kujdes nga email-et e dyshimta  
Trajnoni ekipin tuaj për të njohur kërkesat e pazakonta në email. Kriminelët në internet mund të paraqiten si punonjës të kompanisë dhe të dërgojnë kërkesa për para ose informacion të ndjeshëm. Nëse merrni një email me një kërkesë urgjente që përfshin para dhe kërkon konfidencialitet, konfirmoni se është e ligjshme përpara se të ndërmerrni ndonjë veprim. “Shkoni në zyrën e CEO dhe pyesni ata: ‘A e keni dërguar me të vërtetë këtë?'”, Thotë James. “Komunikoni me IT dhe pyesni ata ‘A është e vërtetë?’

Mos i ruani kopjet rezervë në rrjetin tuaj
Kur bëni kopje rezervë të skedarëve tuaj, ruani ato në cloud ose në ndonjë vend tjetër që nuk është i lidhur me rrjetin e kompanisë tuaj. Në atë mënyrë, edhe nëse rrjeti juaj është i komprometuar, ju do të keni akoma kopje të paprekura të informacionit tuaj. Kjo është thelbësore për të mbrojtur veten kundër sulmuesve, të cilët me shumë mundësi do të enkriptojnë kopjet rezervë të rrjetit tuaj, si dhe skedarët tuaj lokal.

Krijoni ekipe të veçanta të IT për sigurinë në internet
Ekipet e IT dhe siguria në internet kanë synime shumë të ndryshme. Një departament i IT u jep njerëzve qasje në kompjuter dhe ndihmë teknologjike. Në të kundërt, ekspertët e sigurisë në internet kontrollojnë hyrjen në teknologji dhe rrjete. Ata gjithashtu punojnë për të parandaluar shkeljet dhe gjetjen e dobësive në sistemet dhe proceset e sigurisë së një kompanie. “Nuk ka kuptim të kesh njerëz që mund t’i bëjnë gabimet e sigurisë të jenë përgjegjës për të kuptuar se çfarë gabimesh janë bërë,” thotë James. “Megjithatë, kjo është ajo që CEO-të presin kur kërkojnë nga njerëzit e tyre të IT që të menaxhojnë sigurinë e tyre në internet.”

Konsideroni veprimet tregtare
Zgjidhjet për sigurinë kibernetike mund të jenë të lira, të lehta ose të sigurta – por ato nuk mund të jenë të treja këto gjëra në të njëjtën kohë.  “Ju nuk mund të keni siguri të lirë që është e lehtë. Ju nuk mund të keni siguri të lehtë që është e lirë. Ka veprime tregtare.”

Lexo: Ja si po ndikon interneti në jetën tonë

Trajnoni punonjësit për të mbrojtur kompaninë tuaj
Në shumë kompani ka ndodhur që të jenë bërë vjedhje për shkak se punonjësit nuk kanë ditur të mbrojnë të dhënat ose duke i mbrojtur ata pa dashje i kanë ndihmuar vjedhësit të marrin informacion. Në të tilla raste, vjedhësit  kanë qenë si të thuash bashkëpunëtorë, ose një organizatë e besueshme siç është një bankë, dhe i mashtrojnë njerëzit të dorëzojnë informacione të ndjeshme si fjalëkalimet ose numrat e kartave të kreditit. Nëse jeni një biznes i vogël ose i mesëm, është veçanërisht e rëndësishme që ju të jeni vigjilentë ndaj sigurisë në internet.

Inc

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale