5 këshilla për zgjedhjen e një eksperti SEO për të ndihmuar faqen tuaj të internetit të dallohet dhe të tërheqë më shumë klientë - Business Magazine Albania

5 këshilla për zgjedhjen e një eksperti SEO për të ndihmuar faqen tuaj të internetit të dallohet dhe të tërheqë më shumë klientë

Marketing

Mungesa e optimizimit të motorëve të kërkimit (SEO) i lë shumë faqe në internet të bizneseve të vogla të varrosura nën një ortek përmbajtjesh në internet, të padukshme për klientët e mundshëm. Pa një strategji solide SEO, biznesi juaj do të përballet me pengesa të mëdha në rritje, duke humbur klientët e mundshëm dhe duke i lënë konkurrentët të marrin drejtimin.

Lajmi i mirë është se ka një mënyrë për t’a ndryshuar këtë. Por, cilat janë pesë këshilla thelbësore për të lundruar në botën e profesionistëve të SEO dhe për të gjetur atë që mund të bëjë vërtet ndryshim për biznesin tuaj.

Kur klientët tuaj potencialë kërkojnë për produktet ose shërbimet që ofroni në internet, ju dëshironi të jeni në krye të rezultateve të kërkimit. Kjo është ajo ku SEO vjen në ndihmë.

Përdorimi i teknikave të duhura SEO përmirëson renditjen e motorit tuaj të kërkimit dhe drejton më shumë vizitorë në faqen tuaj të internetit. Më e rëndësishmja, ai ofron përvojën më të mirë të përdoruesit, duke ndihmuar në shndërrimin e këtyre vizitorëve në klientë. Një strategji e fortë SEO ndërton besueshmëri dhe besim në markën tuaj. Kur faqja juaj e internetit renditet lart në faqet e rezultateve të motorëve të kërkimit (SERP), ajo shihet si më autoritare dhe e besueshme.

1- Rëndësia e “Niche”

Kur zgjidhni një ekspert SEO, duhet të zgjidhni dikë me përvojë specifike në pozicionin qe ju ofroni. Arsyeja pas kësaj është e thjeshtë, çdo industri ka sfida unike, sjellje të audiencës dhe gabime SEO për të shmangur. Për shembull, nëse drejtoni një kompani SaaS, do të përballeni me fjalë kyçe, strategji të përmbajtjes dhe konkurrencë të ndryshme nga bota e teknologjisë ose e software-it. Një ekspert SEO me një histori në industrinë SaaS do të kuptojë nuancat e fushës suaj, nga zhargoni teknik deri te udhëtimi i klientit të një blerësi software-i. Ata do të dinë se çfarë ka funksionuar në të kaluarën për kompani të ngjashme dhe do të jenë në gjendje të përshtatin strategjinë e tyre të SEO në përputhje me rrethanat.

2- Të dhëna të provuara

Një histori e dhënies së rezultateve solide nëpër projekte të shumta është një tregues i fortë i një eksperti të aftë të SEO. Mos harroni, një histori e vetme suksesi mund të jetë një goditje e fatit, por arritjet e vazhdueshme nëpër fushata të ndryshme sugjerojnë një kuptim të thellë të parimeve të SEO. Megjithatë, përveç kontrollit të historikut të tyre, ju duhet gjithashtu të siguroheni që këto rezultate të jenë të prekshme. Disa profesionistë të SEO mund të mburren për dyfishimin e trafikut të një faqe interneti në disa muaj, por këto shifra mund të jenë mashtruese pa kontekst.

3- Qartësimi i fushëveprimit dhe produkteve

Një çështje e zakonshme kur punësoni ekspertë të SEO është prezantimi i një fushëveprimi të paqartë pune. Deklaratat si: “Ne do të përmirësojmë SEO-në tuaj teknike” ose “Ne do të fokusohemi në SEO-në tuaj në faqe” mund të duken premtuese, por atyre u mungon specifika. Si pronar biznesi, edhe nëse nuk jeni të njohur me të gjitha teknikat e SEO, duhet të prisni një fushë të qartë pune dhe një afat kohor të detajuar nga eksperti juaj i SEO. Kjo mund të përfshijë të gjitha detyrat që do të ndërmarrin, si kontribuojnë në strategjinë tuaj të përgjithshme të SEO dhe kur mund të prisni që ato të përfundojnë.

Është gjithashtu e rëndësishme të kuptoni saktësisht se cilat shërbime SEO po merrni. Për shembull, këtu janë disa pyetje që mund të bëni:

  • A është kërkimi i fjalëve kyçe pjesë e paketës dhe sa i gjerë do të jetë ai?
  • Sa postime ose artikuj në blog përfshihen dhe cilat tema do të mbulojnë?
  • Sa postime të ftuarve nga faqet me reputacion mund të prisni dhe për çfarë periudhe kohore?

4- Prodhim i arsyeshëm

Agjencitë e SEO ndonjëherë i japin përparësi aspektit të menaxhimit të shërbimeve të tyre, si planifikimi i strategjisë dhe komunikimi me klientin, në vend të rezultateve aktuale si përmbajtja dhe lidhjet. Mos harroni se krijimi i përmbajtjes dhe krijimi i lidhjeve janë shtytësit më të mëdhenj të “gjilpërave” në lojën SEO. Pra, marrja e një postimi në blog në javë dhe disa “backlinks” në muaj nuk mjafton për të ndikuar ndjeshëm në renditjen e motorit të kërkimit të faqes suaj të internetit.

Që përpjekjet e SEO të jenë vërtet efektive, duhet të prisni të paktën një dyzinë ose më shumë pjesë të përmbajtjes SEO me cilësi të lartë çdo muaj. Për më tepër, synoni të kërkoni pesë deri në dhjetë lidhje cilësore në muaj.

5- Raportimi i rregullt

Është e rëndësishme të dini paraprakisht se si duket struktura e raportimit të agjencisë dhe si planifikojnë t’ju mbajnë të informuar për zhvillimet dhe rezultatet e strategjisë suaj SEO. Ai duhet të jetë i qartë, i kuptueshëm dhe i zbatueshëm, duke ju lejuar të shihni kthimin e investimit tuaj. Raportimi efektiv duhet të fillojë me metrikat bazë si përshtypjet e faqes në internet. Një rritje e përshtypjeve tregon se më shumë klientë potencialë po shohin faqen tuaj të internetit.

Një tjetër metrikë kritike është rritja e klikimeve në faqet kryesore në faqen tuaj të internetit, pasi tregon se përmbajtja është mjaft e rëndësishme për të inkurajuar angazhimin e mëtejshëm. Së fundi, çdo raportim duhet të mbulojë renditjen për fjalë kyçe të synuara. Përmirësimi i renditjes së fjalëve kyçe është një tregues i fortë i SEO të suksesshëm, që do të thotë se faqja juaj e internetit po bëhet më bindëse.

 

Partneriteti me ekspertin e duhur të SEO është jetik për përmirësimin e dukshmërisë së faqes suaj të internetit dhe mbështetjen e rritjes së biznesit. Mos harroni të kërkoni dikë me rëndësi të veçantë, një histori të provuar, rezultate të qarta, rezultate të arsyeshme dhe raportim të rregullt. Ndjekja e këtyre pesë këshillave siguron një qasje të personalizuar, komunikim transparent dhe rezultate të prekshme, duke ju siguruar sukses të garantuar.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0