5 gjërat ekstreme që liderët miliarderë kanë bërë për të qenë të suksesshëm


Njerëzit e suksesshëm janë të gatshëm të bëjnë të pamundurën në mënyrë që të arrijnë qëllimet e tyre. Sjelljet e tyre shpesh herë janë ekstreme.

Këto janë disa nga mënyrat më të çuditshme që miliarderët e famshëm kanë provuar për të arritur sukses dhe mirëqenie:

1. Bill Gates meditonte në pyll

Bill Gates zotëron një buxhet prej 85.4 miliardë dollarë. Kur ishe CEO i Microsoft ai merrte një javë pushim 2 herë në vit për të shkuar në pyll për të menduar.

Gjatë kësaj periudhe, Gates refuzonte të takohej me familjen apo miqtë, konsumonte vetëm dy vakte të lehta dhe punonte deri në 18 orë çdo ditë. “Java e Mendimit” i shërbente për të zhvilluar teknologji të reja. Madje njëri prej këtyre udhëtimeve e frymëzoi Gates për të shkruajtur “Vala e Internetit” (The Internet Tidal Wave).

2. Rroga vjetore e Mark Zuckerberg si CEO është vetëm 1 dollarë

Mund t’iu duket e pabesueshme por CEO i Facebook Mark Zuckerberg, i cili zotëron një buxhet me vlerë 46.9 miliardë dollarë, fiton vetëm 1 dollarë në vit.

Në vitin 2015 në seancën me pyetje dhe përgjigje në Facebook, miliarderi ‘i lirë’ tha: “Unë kam bërë para mjaftueshëm. Në këtë pikë, jam i fokusuar që të bëjë më të mirën e mundshme me ato që kam. Mënyra më e mirë për të ndihmuar njerëzimin është nëpërmjet Facebook – duke iu dhënë njerëzve fuqinë për të ndarë dhe për t’u lidhur me gjithë botën.”

Rroga e vogël virtuale e Zuckerberg bën të mundur që ai të ndihmojë të njerëzit e tjerë përmes veprës së tij (Facebook) njëkohësisht të rrisë dhe të ardhurat e kompanisë.

3. Warren Buffett 80% të kohës e kalon duke lexuar

I njohur si Orakulli i Omaha, Warren Buffett është një ekspert investimesh me një buxhet që ka vlerën 69.3 miliardë dollarë. Ndoshta zakoni ekstrem i leximit ka të bëjë me suksesin e tij. Buffet lexon deri në 1000 faqe në ditë dhe shpenzon më shumë se gjysmën e kohës së tij në shoqërinë e librave.

Një ndër librat që ndryshoi jetën e Buffet është “Investitori Inteligjent” (The Intelligent Investor) nga Benjamin Graham, të cilin Buffet e vlerëson si një ndër librat më të mirë për sa i përket investimit.

4. Elon Musk jetonte me 1 dollarë në ditë

Sipërmarrësi i jashtëzakonshëm dhe CEO i SpaceX dhe Tesla Motors zotëron një pasuri prej 14.2 miliardë dollarësh. Ai vendosi të sfidonte veten duke jetuar me një buxhet prej 30$ vetëm për ushqime për një muaj. Ky ishte një eksperiment për të parë nëse ai i kishte ato çfarë duheshin për të jetuar si një sipërmarrës, sipas informacionit të dhënë nga StarTalk Radio në vitin 2015.

Me këtë buxhet, Musk zakonisht konsumonte sanduiç hot dog dhe portokalle dhe me raste ndonjë pjatë me makarona.

/Time.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale