5 gjëra që duhet t’i dini nëse jeni në fillimet tuaja si CEO - Business Magazine Albania

5 gjëra që duhet t’i dini nëse jeni në fillimet tuaja si CEO

Për ata që sapo kanë filluar udhëtimin e lidershipit, një shtysë e vogël mund të ndihmojë shumë.

NGA LOU TAYLOR

Kur njerëzit mendojnë për CEO dhe drejtues të tjerë të nivelit të lartë, ata shpesh imagjinojnë profesionistë që dinë gjithçka për biznesin dhe suksesin. I nxis njerëzit të kujtojnë se CEO-t janë thjesht njerëz me të njëjtat frikëra dhe shqetësime si profesionistët e tjerë që punojnë.

Pranimi i një pozicioni ekzekutiv nuk rezulton në një transformim automatik; nuk është se bëhesh mbinjerëzor në momentin që merr një promovim. Tani, pas 30 vitesh eksperiencë, ndihem më i sigurt se kurrë, por jam ende i pambrojtur ndaj vetëdyshimit; gjithashtu, kam fituar besimin tim në rrugën e vështirë përmes provave dhe gabimeve. Natyrisht, nëse do të mund të kthehesha dhe t’i bëja të gjitha përsëri, ka gjëra që do të doja të mi kishte thënë dikush.

Nëse po përgatiteni të filloni udhëtimin tuaj si CEO ose zyrtar ekzekutiv, merrni frymë thellë dhe zbuloni veten me udhëtimin emocionues që keni përpara. Sigurisht, rruga është e vështirë, por asgjë në jetë që ia vlen nuk vjen pa disa sfida. Dije që je i aftë.

Kur po filloja, kishte disa gjëra që do të doja t’i kisha ditur më parë. Tani, i armatosur me vite përvojë, mund të ndaj me ju ato mësime . Shpresojmë që këshilla ime do t’ju ndihmojë të shmangni disa nga sfidat që kisha në këtë pozicion intensiv dhe të jashtëzakonshëm si CEO.

  1. Punësoni ekspertë të çështjeve

Ekipi juaj është pasuria juaj më e vlefshme. Ekipi im filloi i vogël, me një pjesë të vogël të stafit që mbulonte shumë departamente, duke përfshirë edhe mua. Por me kalimin e viteve, unë kam punësuar disa nga ekspertët më të mirë të industrisë në fushat e tyre të specializuara. Nga taksat tek turnetë dhe gjithçka në mes, unë kërkoj të punësoj më të mirët në biznes për të ofruar shërbimin më cilësor.

Nuk është turp të pranosh se nuk e di atë që nuk e di; kjo nuk ju bën më pak lider. Sido që të jetë, të dish se ku ekspertiza juaj mund të mos jetë e saktë është një aftësi e rëndësishme drejtuese, sepse siguron që gjithmonë të vendosni kompaninë dhe ekipin përpara egos suaj.

Një lider i vërtetë është po aq i mirë sa ekipi i tyre. Nëse dëshironi të jeni një CEO i njohur dhe i lavdëruar, gjeni gjithmonë anëtarë të ekipit që forcojnë pozicionin e kompanisë.

  1. Asnjëherë mos ndaloni së mësuari

Mësimi i vazhdueshëm është një nga gjërat më të rëndësishme që një CEO mund të bëjë për veten, ekipin e tij dhe në fund të fundit kompaninë e tij. Kompania jonë mban seanca të vazhdueshme mësimore gjatë gjithë vitit për stafin tonë dhe ekipin drejtues. Për veten time, kam caktuar një kohë gjatë javës për të lexuar mbi zhvillimet e reja në industri dhe për të kërkuar këshilla nga këshilltarë të besuar.

Një pjesë e asaj që i dallon CEO-t e suksesshëm nga liderët e tjerë është motivimi dhe nxitja e tyre për të përmirësuar vazhdimisht veten dhe kompaninë. Një shef ekzekutiv gjithmonë kërkon inovacionin për të bërë  një valë në industri ose kompani. Ata duan të mbajnë sytë dhe mendjet e tyre të hapura ndaj ideve dhe talenteve novatore. Drejtorët ekzekutivë të suksesshëm gjithmonë kërkojnë mënyra për të rritur dhe përmirësuar njohuritë e tyre.

Lexo : Pyetja që çdo lider duhet t’i bëjë vetes

  1. Kritika vjen me territorin

Si CEO, duhet të kuptoni se kritikat vijnë me territorin. Njerëzit gjithmonë do të ndihen sikur mund të kishin marrë një vendim më të mirë. Ju duhet t’i besoni vetes dhe aftësive tuaj për të marrë vendimet më të mira për kompaninë.

Shumica e problemeve kanë zgjidhje të shumta dhe secila do të ketë të mirat dhe të këqijat e veta. Një CEO i suksesshëm mund të peshojë pro dhe kundër dhe të ndërmarrë veprime përfundimtare. Ndërsa duket si një presion i madh – dhe është – ju mund të merrni vendime të tilla sfiduese sepse nuk jeni kurrë vetëm. Çdo CEO ka mbështetjen e drejtuesve të tjerë, menaxherëve dhe anëtarëve të ekipit.

  1. Mbani mendësinë e një punonjësi

Një çelës për një karrierë të suksesshme është të mos harrosh kurrë mentalitetin e punonjësve. Të gjithë CEO-t, duke përfshirë edhe mua, duhet të kujtojnë se nga kanë ardhur dhe të pranojnë rëndësinë e çdo pozicioni dhe çdo anëtari të ekipit. Suksesi i vërtetë qëndron në aftësinë e një CEO për të qëndruar i përulur dhe vlerësues për pozicionin e tij. Si CEO, ju jeni vetëm një anëtar i të gjithë popullsisë së kompanisë. Mbani mend dhe mbështetuni tek ata që ju rrethojnë dhe do t’ia dilni mirë.

  1. Çdo CEO i suksesshëm bën gabime

Së fundi, dijeni se si CEO për herë të parë, do të bëni gabime, por nuk jeni vetëm. Çdo CEO i suksesshëm duhet të mësojë në rolin e tij të parë ekzekutiv. Do të shkëlqeni me praktikë dhe përkushtim të mjaftueshëm ndaj pozicionit; thjesht ruani gatishmërinë për të dëgjuar dhe mësuar.

Ndërsa pozicioni i CEO vjen me sfida dhe një periudhë përshtatjeje, ai është ende përmbushës dhe energjik. Kur shikoj prapa në karrierën time dhe se si gjithçka çoi në këtë moment, mund të them sinqerisht se jam mirënjohës dhe ende pres me padurim atë që do të sjellë e nesërmja. Nëse i mbani mend këto mësime, do të prisni me padurim edhe udhëtimin e CEO.

Enterpreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0