4 sipërmarrësit miliarderë që dinë të kursejnë


Siç thotë dhe një shprehje: “Nuk është rroga ajo që të bën të pasur, janë zakonet e të shpenzuarit.”

Dhe jo çuditërisht, shumë nga njerëzit e pasur në botë kanë zakone kursimi që i kanë ndihmuar në rrugën e tyre drejt suksesit.

Praktikoni disa nga këto zakone në jetën tuaj dhe ndoshta të ardhurat tuaja do të rriten.

1. Mark Zuckerberg zotëron një makinë me vlerë 30,000$

Edhe pse është në gjendje të blejë një Ferrari çdo ditë të muajit, themeluesi i Facebook përdor një Volkswagon GTI manuale, e cila kushton vetëm 30,000 $. Truke të tjera kursimi: Ai është martuar me të dashurën e tij prej një kohe të gjatë Priscilla Chan në oborrin e shtëpisë dhe të dy janë parë duke ngrënë McDonalds gjatë muajit të tyre të mjaltit në vitin 2012. Shtëpia në të cilën ai po qëndron momentalisht në Palo Alto kushton 7 milionë dollarë.

2. Warren Buffett ende banon në të njëjtën shtëpi që bleu për 31,500$ në vitin 1958

I njohur si ‘Orakulli i Omaha,’ kryetari dhe CEO i Berkshire Hathaway, Warren Buffett është një nga njerëzit më të pasur në planet. Por ai vazhdon të jetoj në shtëpinë e tij me 5 dhoma gjumi në Omaha. Ai e përshkruan këtë blerje si “investimi i tretë më i mirë që ka bërë ndonjëherë.” Një shtëpi e ngjashme me pesë dhoma gjumi, po në të njëjtën lagje u shit në vitin 2015 për një çmim, të barabartë me mbi 2.5 milionë dollarë sot.

3. Bill Gates mban një orë 10$

Harrojeni Rolex-in. Ora në dorën e Bill Gates kushton vetëm 10$. Ndoshta kjo zgjedhje e Gates lidhet me faktin se atij i pëlqen të lajë pjatat çdo natë pas darkës. Dikush t’i blejë një lavastovilje Billit!

4. Amancio Ortega, themeluesi i konglomeratit të veshjeve spanjolle Inditex, drekon me punonjësit në mensën e Zara-ës

Manjati i Zara ende jeton i përulur. Ortega jo vetëm që jeton në një apartament modest me gruan tij, por ai gjithashtu preferon ta pijë kafen në lokalet e vogla të lagjes në qytetin La Coruna, Spanjë.

/Money

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale