4 mënyra për të zhbllokuar kreativitetin tuaj të brendshëm

4 mënyra për të zhbllokuar kreativitetin tuaj të brendshëm


Kreativiteti nuk është i rëndësishëm vetëm për punë “krijuese”. Në një studim të IBM, rreth 60% e CEO-ve të anketuar cituan krijimtarinë si cilësinë më të rëndësishme të udhëheqjes, krahasuar me 52% integritetin dhe 35%  mendimin global. Pse? Sepse krijimtaria u mundëson njerëzve të zgjidhin problemet, t’u përgjigjen sfidave dhe të dalin me ide inovative.

Nëse doni të rrisni krijimtarinë tuaj, ka një lajm të mirë. Kreativiteti nuk është diçka e lindur, me disa praktika dhe edukim, mund të stërvitëni veten për t’u bërë një person më kreativ. Mendoni jo atë që mendojnë të gjithë. Kështu do të zhbllokoni krijimtarinë tuaj të brendshme.

Lexo: A e kuptojmë vërtetë inovacionin? Po kreativitetin?

Provoni gjëra të reja:
Shpesh, ju mungon ndjenja e krijimtarisë sepse jeni të mbërthyer në një mënyrë të përsëritur nga të njëjtat gjëra pa pushim. Nëse doni të forconi kreativitetin tuaj, është e rëndësishme të përzieni gjërat. Përpjekja për diçka të re ju pengon të mërziteni dhe ju detyron të rriteni. Pra, zgjeroni horizontet tuaja, lexoni një libër, ose ndiqni një kurs në internet për bujqësinë organike. Sa më tej të dilni jashtë zonës tuaj të rehatisë, aq më shumë do të mësoni. Ndërsa temat për të cilat mësoni mund të duken se nuk kanë asnjë lidhje me karrierën tuaj, pamjet që shikoni prej tyre mund të duhen në fusha të tjera.

Kjo është pikërisht ajo që Dr. Robert Epstein, demonstron me lojën e tij të krijimtarisë të quajtur “Ekspertët”. Dr. Robert Epstein është një nga ekspertët kryesorë në botë për kreativitetin. Kjo lojë ju mëson vlerën e zgjerimit të njohurive tuaja. Në lojë, disa njerëz në një grup që janë ekspertë për diçka shumë të paqartë, u kërkohet të japin leksione pesë-minutëshe për njohuritë e tyre unike. Pastaj, anëtarëve të tjerë të grupit u kërkohet të vijnë me ide të reja produktive bazuar në njohuritë e reja, të paqarta që sapo mësuan. Mësoni për një larmi temash, duke provuar aktivitete të reja ose thjesht duke ndryshuar orarin ose hapësirën tuaj të punës.

Kaloni më shumë kohë duke ëndërruar:
A keni dëgjuar ndonjëherë frazën, “Nxirr kokën nga retë?” Shumë njerëz janë dekurajuar nga ëndërrimi për shkak se shihet si një aktivitet që ju bën më pak produktiv dhe më pak të përqëndruar. Por, ëndërrimi është i rëndësishëm nëse doni të zhbllokoni krijimtarinë tuaj të brendshme. Kur jeni të lirë për të ëndërruar, mund të arrini të gjitha llojet e ideve të reja. Në fakt, sipas një studimi në Gazetën Kanadeze të Psikologjisë Eksperimentale, kur njerëzit kishin një detyrë dhe iu dha një pushim në rrjedhën e ditës, përgjigjet e tyre ishin më kreative.

Pra, kaloni më shumë kohë duke ëndërruar. Kur jeni të mërzitur dhe e gjeni veten duke arritur në telefonin tuaj për argëtim, ndaloni veten dhe lëreni që mendja juaj të endet pa u hutuar. Kur përqendroheni në ëndërrimtarinë, mund të zbuloni një botë krejt të re të ideve dhe zgjidhjeve krijuese.

Shkruajini idetë tuaja:
Për të nxjerrë anën tuaj krijuese, duhet të nxirrni mendimet dhe t’i hidhni në letër. Filloni të shkruani të gjitha idetë tuaja në letër, pa marrë parasysh sa vlejnë apo të pamundura mund të duken. Ndërsa mund të keni qindra ide të këqija në faqe, ka edhe shumë të mira atje.

Vetëm ushtrimi i të shkruarit të ideve tuaja do t’ju ndihmojë të rrisni aftësitë tuaja të të menduarit krijues. Proçesi i shkrimit të ideve tuaja stërvit trurin tuaj për të vazhduar me ide të reja. Todd Henry pajtohet që shkrimi rrit krijimtarinë. Atëherë, çfarë po pret? Merreni fletoren dhe filloni të stërvitni trurin tuaj për të qenë më krijues.

Lexo: Bëni këto gjëra për të rritur kreativitetin e punonjësve tuaj

Rrethoni veten me njerëz krijues:
Është thënë se krijimtaria është ngjitëse. Në fakt, sipas ScienceD Daily, “liderit mund të mbështesin vartësit e tyre me besim dhe kreativitet vetëm duke dhënë një shembull vetë”. Pra, nëse doni të zhbllokoni krijimtarinë tuaj të brendshme, duhet të rrethoheni me njerëz krijues. Duke u shoqëruar me njerëz krijues gjithmonë, mendimet dhe sjelljet e tyre mund të vihen re prej jush, gjë që mund t’ju frymëzojë dhe forcojë krijimtarinë tuaj.

Ki kujdes për grupet krijuese, në të cilat mund të marrësh pjesë gjatë kohës së lirë. Ju mund të përdorni një faqe interneti si Meetup.com për të gjetur me lehtësi grupe krijuese në zonën tuaj. Ju mund të gjeni grupe për shkrime krijuese, fotografi, arte, teknologji dhe shumë më tepër.

Burimi: Entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0