4 mënyra për të përmirësuar produktivitetin e ekipit tuaj - Business Magazine Albania

4 mënyra për të përmirësuar produktivitetin e ekipit tuaj


Çdokush që zotëron një biznes është i fiksuar me produktivitetin dhe me të drejtë. Është një matematikë e thjeshtë, nëse biznesi juaj është më produktiv, ju sillni më shumë të ardhura. Pyetja që pason është se si ju i bëni punonjësit tuaj më produktivë?

BusinessMag në këtë artikull ju sjell katër mënyra për t’i bërë punonjësit tuaj të jenë më produktiv duke u dhënë atyre një cilësi më të mirë të jetesës.

Lexoni: 5 gjëra që ju ulin produktivitetin

1. Njihni rezultatin, jo përpjekjen

Ekziston një “kulturë ngutje” e përhapur për të punuar për një shumë kohë të gjatë dhe duke e shtyrë veten përtej limiteve. Mos e bëni zakon të punoni me orë të stërgjatura. Përkundrazi, krijoni një sistem që sjell rezultatet. Përdorni një sistem për të matur nëse po i përmbushni qëllimet tuaja apo jo. Njerëzit tuaj duhet të përqëndrohen në atë që ka rëndësi. Gjithashtu ky sistem mund t’iu ndihmojë me prioritetet e punëve tuaja. Ju mund të kuptoni lehtësht se çfarë duhet të bëni menjëherë dhe çfarë të bëni më vonë.

2. Inkurajoni një mënyrë jetese të shëndetshme

Një trup aktiv është një mendje aktive. Disa studime kanë treguar lidhjen midis aktivitetit fizik të rregullt dhe shëndetit të trurit. Të ushtruarit ndihmon me kujtesën, përqendrimin, shëndetin mendor, kreativitetin dhe aftësinë konjiktive kur të plakeni.

Ju mund të ndërtoni një mini-palestër në objektin tuaj. Kjo është një ide e mirë për të ndihmuar punonjësit tuaj të aktivizohen, veçanërisht nëse biznesi juaj është në zyrë. Ju gjithashtu mund të zhvilloni aktivitete të ndryshme për t’i bërë punonjësit tuaj më produktive dhe të kënaqur.

3. Jepuni punonjësve tuaj autonomi

Nëse dëshironi që punonjësit tuaj të jenë produktivë, ju duhet t’u jepni atyre hapësirë ​​për të punuar në mënyrën e tyre pa atë mikro-menaxhimin e tmerrshëm. Kjo do të thotë delegimin e përgjegjësive tek ata dhe duke u besuar atyre që të kryejnë detyrat që u janë përcaktuar.

Ata gjithashtu duhet të kenë lirinë për të marrë iniciativë dhe të bëjnë gjëra që mendojnë se do të jenë të mira për kompaninë edhe nëse përfundojnë duke gabuar.

4. Mos injoroni zakonet e këqija

Ju nuk mund të injoroni zakonet e këqija të dikujt dhe t’i justifikoni ata vetëm për arsye se janë punonjës performantë dhe iu sjellin rezultate. Gjërat si nuk shfaqen në kohë, nuk plotësojnë raportet, nuk veprojnë në mënyrë profesionale apo të mirë, ose diçka më serioze duhet të trajtohen edhe nëse është punonjësi juaj më i mirë.

Lexoni: Si mund të rrisni produktivitetin dhe përqëndrimin në punë?

Kjo u tregon punonjësve të tjerë se është një fushë e barabartë dhe pa marrë parasysh rezultatet e tyre, pritet që ata të vazhdojnë të sillen në mënyrë profesionale. Kjo barazi mes punonjësve bën që të jetë produktiviteti i lartë brenda kompanisë.

burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0