4 mënyra për të përmirësuar produktivitetin e ekipit tuaj - Business Magazine Albania

4 mënyra për të përmirësuar produktivitetin e ekipit tuaj


Çdokush që zotëron një biznes është i fiksuar me produktivitetin dhe me të drejtë. Është një matematikë e thjeshtë, nëse biznesi juaj është më produktiv, ju sillni më shumë të ardhura. Pyetja që pason është se si ju i bëni punonjësit tuaj më produktivë?

BusinessMag në këtë artikull ju sjell katër mënyra për t’i bërë punonjësit tuaj të jenë më produktiv duke u dhënë atyre një cilësi më të mirë të jetesës.

Lexoni: 5 gjëra që ju ulin produktivitetin

1. Njihni rezultatin, jo përpjekjen

Ekziston një “kulturë ngutje” e përhapur për të punuar për një shumë kohë të gjatë dhe duke e shtyrë veten përtej limiteve. Mos e bëni zakon të punoni me orë të stërgjatura. Përkundrazi, krijoni një sistem që sjell rezultatet. Përdorni një sistem për të matur nëse po i përmbushni qëllimet tuaja apo jo. Njerëzit tuaj duhet të përqëndrohen në atë që ka rëndësi. Gjithashtu ky sistem mund t’iu ndihmojë me prioritetet e punëve tuaja. Ju mund të kuptoni lehtësht se çfarë duhet të bëni menjëherë dhe çfarë të bëni më vonë.

2. Inkurajoni një mënyrë jetese të shëndetshme

Një trup aktiv është një mendje aktive. Disa studime kanë treguar lidhjen midis aktivitetit fizik të rregullt dhe shëndetit të trurit. Të ushtruarit ndihmon me kujtesën, përqendrimin, shëndetin mendor, kreativitetin dhe aftësinë konjiktive kur të plakeni.

Ju mund të ndërtoni një mini-palestër në objektin tuaj. Kjo është një ide e mirë për të ndihmuar punonjësit tuaj të aktivizohen, veçanërisht nëse biznesi juaj është në zyrë. Ju gjithashtu mund të zhvilloni aktivitete të ndryshme për t’i bërë punonjësit tuaj më produktive dhe të kënaqur.

3. Jepuni punonjësve tuaj autonomi

Nëse dëshironi që punonjësit tuaj të jenë produktivë, ju duhet t’u jepni atyre hapësirë ​​për të punuar në mënyrën e tyre pa atë mikro-menaxhimin e tmerrshëm. Kjo do të thotë delegimin e përgjegjësive tek ata dhe duke u besuar atyre që të kryejnë detyrat që u janë përcaktuar.

Ata gjithashtu duhet të kenë lirinë për të marrë iniciativë dhe të bëjnë gjëra që mendojnë se do të jenë të mira për kompaninë edhe nëse përfundojnë duke gabuar.

4. Mos injoroni zakonet e këqija

Ju nuk mund të injoroni zakonet e këqija të dikujt dhe t’i justifikoni ata vetëm për arsye se janë punonjës performantë dhe iu sjellin rezultate. Gjërat si nuk shfaqen në kohë, nuk plotësojnë raportet, nuk veprojnë në mënyrë profesionale apo të mirë, ose diçka më serioze duhet të trajtohen edhe nëse është punonjësi juaj më i mirë.

Lexoni: Si mund të rrisni produktivitetin dhe përqëndrimin në punë?

Kjo u tregon punonjësve të tjerë se është një fushë e barabartë dhe pa marrë parasysh rezultatet e tyre, pritet që ata të vazhdojnë të sillen në mënyrë profesionale. Kjo barazi mes punonjësve bën që të jetë produktiviteti i lartë brenda kompanisë.

burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0