3 truke komunikimi nga 3 librat më të shitur për t'ju bërë "Magnet të njerëzve"  - Business Magazine Albania

3 truke komunikimi nga 3 librat më të shitur për t’ju bërë “Magnet të njerëzve” 

Renuka Gavrani

Si mund të tërhiqni më shumë mundësi?! “Pa marrë parasysh sa i zgjuar jeni, nëse nuk mund ta shisni veten, do të mbeteni pas”. 

Dhe unë jo vetëm që i qëndroj kësaj deklarate, por e kam përjetuar këtë në jetën reale. 

Megjithatë, që nga dita kur u bëra i zoti në komunikimin e ideve të mia, njerëzit filluan të shijonin shoqërinë time, unë munda të komunikoja me besim gjatë intervistave dhe mundësitë po më trokisnin në derë. 

Lexoni: Një librari për të frymëzuar mendje. Kjo është sipërmarrja e motrës dhe vëllait në Korçë

Por përsëri, cilat janë ato truke komunikimi që mund t’ju bëjnë gjithashtu një magnet për njerëzit? 

  1. ‘How to Win Friends & Influence People’: Njerëzit gjykojnë një libër nga kopertina e tij:

Duhet t’i keni parë ata “të ashtuquajturit” influencues në Instagram që thonë mos e gjykoni një libër nga kopertina e tij, por hej, zgjohuni! Njerëzit gjykojnë një libër/person nga kopertina e tij. Me ose pa vetëdije, mendja juaj gjykon një person të ri bazuar në veshjet e tij dhe shprehjet e fytyrës. 

Megjithëse, nuk mund të ndryshoni sa bukur/i zgjuar dukeni, por mund të ndryshoni shprehjet e fytyrës. Mjafton të shikoni përreth jush dhe do të vëzhgoni “sa të pajetë duken njerëzit”, shprehjet e tyre të fytyrës tregojnë se janë të lodhur, të pasigurtë dhe të ngarkuar me probleme. Kjo është pikërisht ajo që ju duhet të ndryshoni. 

Shprehja juaj e fytyrës duhet të jetë sa e guximshme, por aq edhe e sjellshme sa të deshifrojë se ju zotëroni dhomën. Dhe për këtë mësoni të “Buzeqeshni”. Kjo teknikë e thjeshtë do t’i tërheqë njerëzit drejt jush, sepse të gjithë duan të flasin me ata që janë të gëzuar, jo dëshpërues. Bëjeni buzëqeshjen tuaj aq të gjallë sa njerëzit nuk mund të mos ju vënë re. Buzëqeshni sikur të jeni fëmijë dhe njerëzit do t’ju adhurojnë ashtu siç i duan foshnjat. 

  1. ‘Never Split the Difference’: Pasqyrimi:

“Never Split the Difference” nga Chriss Voss është një nga librat më të njohur mbi aftësitë negociuese. Kur po lexoja librin, kuptova se çdo komunikim në jetën tonë është në fakt një negocim. Njerëzit po përpiqen të provojnë pse janë më të mirë për ju ose ju po përpiqeni të bindni dikë tjetër për të njëjtën ide.

Një gjë që mësova nga Never Split the Difference është pasqyrimi i sjelljes së personit me të cilin po flisni. Tani çfarë do të thotë pasqyrim?  Kur shikoni në pasqyrë, vetë pasqyra juaj bën pikërisht atë që bëni ju, apo jo? 

Pasqyrimi do të thotë të njëjtën gjë. Ju duhet të pasqyroni ose kopjoni ngjitjen e tonit të zërit dhe gjestet e duarve të personit me të cilin po flisni, në mënyrë që ata të ndihen rehat në shoqërinë tuaj. 

Chris thotë: “Qëllimi është të identifikoni atë që homologët tuaj kanë nevojë në të vërtetë (monetarisht, emocionalisht, etj) dhe t’i bëni ata të ndihen mjaftueshëm të sigurtë për të folur më shumë për atë që duan. Kur rrezatojmë ngrohtësi dhe pranim, biseda duket se rrjedh.” 

Kur diskutojnë për një strategji apo qasje negociuese, njerëzit priren të përqëndrojnë të gjitha energjitë e tyre në atë që të thonë ose të bëjnë. 

  1. ‘How to Talk to Anyone’: Vlerësoni njerëzit:

“Si të bisedoni me këdo” është një koleksion këshillash të zbatueshme për të lënë një përshtypje të parë të shkëlqyer dhe për t’i bërë njerëzit të ndihen rehat pranë jush. 

Një nga teknikat më të zakonshme, por më të rëndësishme për t’u shkallëzuar në jetë dhe komunikim është të vlerësoni njerëzit përreth jush. Sipas psikologjisë njerëzore, ne jemi “specie” sociale dhe na pëlqen të na vlerësojnë. Ne na pëlqen kur njerëzit na kushtojnë vëmendje dhe më pas lavdërojnë detajet e vogla që ju dëshironit që ata të vërenin. 

Lexoni: 4 libra fenomenalë që duhet t’i lexoni gjatë jetës suaj

Sidoqoftë, ekziston një ndryshim midis analizimit të dikujt për natyrën e tij të vërtetë dhe lajkave të rreme. Autori thotë se nëse doni të lini përshtypje të mirë, njihni mjaftueshëm për personin, në mënyrë që ta vlerësoni për veprat e tij të vërteta.

Ajo që duhet të kuptoni është, nëse doni të jeni në listën e ngushtë të dikujt dhe t’i bëni ata t’ju duan, gërmoni më thellë në jetën e tyre në mënyrë që të keni informacionin që mund t’ju japë fuqi.  

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0