4 libra fenomenalë që duhet t'i lexoni gjatë jetës suaj    - Business Magazine Albania

4 libra fenomenalë që duhet t’i lexoni gjatë jetës suaj   

libra fenomenalë

Librat e mençur janë të rrallë. Librat e përjetshëm janë më të rrallë. Por libra që janë të mençur dhe të përjetshëm? Numërohen me gishta.

  • The Bhagavad Gita

Ti nuk e gjen Gitën – Gita të gjen ty. 

Ky shkrim i shenjtë hindu mbledh mijëvjeçarë të mençurisë më të lartë në një grup vargjesh të lehtë për t’u lexuar. 

Mençuria e Bhagavad Gita-s është e tillë që ju duhet tashmë mjaft mençuri ekzistuese për ta zhbllokuar atë. Këtu janë 3 nga citimet e tij më të fuqishme: 

“Ne jemi të motivuar nga qëllimi ynë, jo nga pengesat, por nga një rrugë e qartë drejt një qëllimi më të vogël.” 

“Është më mirë të jetosh fatin tënd në mënyrë të papërsosur sesa të imitosh me përsosmëri fatin e dikujt tjetër.” 

“Ferri ka tre porta: epshi, zemërimi dhe lakmia.” 

Lexoni: Një librari për të frymëzuar mendje. Kjo është sipërmarrja e motrës dhe vëllait në Korçë

Sikur ta kisha hasur më herët në jetën time, nuk do ta kisha kuptuar as atë pjesë të vogël të thelbit të tij që kam aktualisht. Çdo brez i ri mendon me arrogancë se është më i zgjuar se ai i mëparshmi.  

E gabuar. Ndërsa shkenca ka “përparuar”, gjendja njerëzore ka qenë e njëjtë për mijëvjeçarë. Gita ka përgjigjet. Të gjitha përgjigjet. 

Por a jeni ju (dhe a jam unë) mjaftueshëm i përulur për t’iu përkulur urtësisë së saj – dhe mjaftueshëm i durueshëm për të medituar idetë e thella? 

  • The Almanack Of Naval Ravikant nga Eric Jorgenson  

Duke qenë një sipërmarrës serial, investitor, lexues i pangopur, mendimtar kritik dhe filozof, Naval Ravikant ka mbledhur një depo unike njohurish. Pjesët e kësaj urtësie janë shpërndarë në të gjithë internetin – në tweet, podkaste, intervista, citate dhe fragmente. 

Për fat të mirë, një tifoz tjetër i Naval-it, i quajtur Eric Jorgenson, e kaloi duke përmbledhur më të mirët e ideve të Naval-it në një lexim të thjeshtë. Idetë e Naval eksplorojnë thellësitë e pasurisë dhe lumturisë – 2 gjërat e vetme të cilat dëshiron çdo qenie njerëzore. 

“Luani lojëra të përsëritura. Të gjitha kthimet në jetë, qoftë në pasuri, marrëdhënie apo njohuri, vijnë nga interesi i përbërë.” 

“Mësoni të shisni. Mësoni të ndërtoni. Nëse mund t’i bëni të dyja, do të jeni të pandalshëm.” 

“Kujtesa dhe identiteti janë barrë nga e kaluara që na pengojnë të jetojmë lirshëm në të tashmen.” 

Duke qenë një koleksion i parregullt mendimesh dhe idesh, ky libër është një referencë e dobishme – një që ia vlen të hidhet në tavolinën e punës dhe të lexohet vazhdimisht. 

Lexoni: 11 librat që Bukinist i rekomandon biznesit gjatë vitit 2022

  • As A Man Thinketh nga James Allen 

As A Man Thinketh rrotullohet rreth idesë se çdo njeri mund të kontrollojë fatin e tij – duke kontrolluar mendimet e tij. 

“Një tren i veçantë mendimi që vazhdon, qoftë i mirë apo i keq, nuk mund të mos japë rezultatet e tij mbi karakterin dhe rrethanat. Një njeri nuk mund të zgjedhë drejtpërdrejt rrethanat e tij, por ai mund të zgjedhë mendimet e tij, dhe kështu indirekt, por me siguri, t’i formësojë rrethanat e tij.” – James Allen 

Perceptimi juaj për botën. Karakteri juaj. Mënyra se si reagoni ndaj stimujve të jashtëm. Të vërtetat që beson për veten. Morali dhe parimet që ju i qëndroni (ose ju mungojnë). Të gjitha këto rrjedhin nga mendimet tuaja – kështu që siç sqaron James, këtu duhet të fillojë përpjekja jonë. 

Kushtet e jashtme të jetës së një personi do të zbulohen gjithmonë të lidhura në mënyrë harmonike me gjendjen e tij të brendshme. 

Të kesh këtë libër në tavolinën e punës është një mënyrë e sigurtë për të shmangur humbjen nga sytë (dhe frymëzimin) e këtij mendimi të thellë. 

Lexoni: 3 librat që do t’ju ndihmojnë të keni një karrierë më të lumtur dhe më të suksesshme në vitin 2022

  • Meditations nga Marcus Aurelius

Për të gjitha kulturat tona të ndryshme, komplekset, rrethanat e jetës, fetë dhe paragjykimet tona – ne qeniet njerëzore vuajmë nga të njëjtat probleme. 

Vetëdyshim. Kërkimi i lumturisë. Vuajtja. Zvarritje. Sindroma imposter. Të mërzitur për mendimet e të tjerëve. Ndjenjat depresive. Qoftë një gjuetar-grumbullues primitiv, një mbret mbretëror mesjetar, apo një CEO i ditëve moderne, këta emërues nuk kanë ndryshuar as edhe një herë gjatë shekujve. Kjo është ajo që e bën mençurinë të përjetshme – ndryshe nga dija, e cila ndryshon ndërsa përparojmë. 

Akoma më e çmendur është se Marcus Aurelius kurrë nuk kishte ndërmend të botohej Meditimet – ishte ditari i tij personal për të mbajtur mendimet e tij më private. 

Ajo që është e habitshme është se sa i prekshëm dhe njerëzor është Marcus – me të njëjtat probleme, dyshime dhe pavendosmëri si ne të tjerët. 

Madhështia nuk është eliminimi i papërsosmërive tona njerëzore – është një betejë e guximshme e pafund kundër tyre. 

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0