3 Mësime që mora për 3 vjet si sipërmarrës


Të jesh sipërmarrës është e rrezikshme. Ky profesion përfshin një nivel të pasigurisë që mund të gjunjëzojë edhe gjigantët më të mëdhenj të biznesit. Statistikat tregojnë se shumë biznese dështojnë brenda viteve të para. Nëse gërmojmë pak më tej, është më e drejtë të thuash që drejtuesit e bizneseve kanë dështuar, dhe ti nuk dëshiron të jesh njëri prej tyre.

Misteri i të panjohurës rezulton në lidhjen e tepërt me një subjekt për të cilin të tjerët nuk mund t’ju mësojnë – me veten tuaj. Ndërmarrësia ju mëson gjëra për veten tuaj që nuk i keni ditur më parë, duke ekspozuar gjërat që ju duhen të për t’u bërë personi që jeni i destinuar të bëheni. Natyrisht, derisa mësoni më shumë për veten tuaj, ju do të mësoni më shumë rreth identitetit tuaj si një sipërmarrës. Këtu janë tre gjëra që të qenit një sipërmarrës do t’ju mësojë për veten tuaj nëse jeni të hapur.

  1. Ju nuk jeni të çmendur.

Para se të jepja dorëheqjen nga puna në zyrë për të hapur biznesin tim, e pyesja veten nëse isha i çmendur. Të tjerët bënin të njëjtën pyetje. Tani e di se kam qenë thjesht i sigurt në veten time dhe në vendimin tim për ta marrë sipërmarrjen seriozisht. Nëse keni momente kur pyetni veten se a jeni në rrugën e duhur, atëherë me siguri jeni.

  1. Ju e bëni betejën të duket mirë.

Rrjetet sociale e bëjnë sipërmarrjen të duket e këndshme. Pse? Sepse shumë prej nesh fshehin  “prapaskenën” dhe tregojnë vetëm fitoret tona. Ne jemi duke shfaqur një version të shtrembëruar të realitetit. Këtu është e vërteta: Vetëm sepse nuk jeni akoma ku dëshironi të jeni në jetë dhe në biznes nuk do të thotë që duhet të dukeni apo të veproni sikur jeni. Sidoqoftë, ju dëshironi të siguroheni që nuk po e mashtroni veten duke u ndjerë sikur nuk jeni të suksesshëm duke krahasuar progresin tuaj me të tjerët. Besojeni ose jo, për sa kohë që ju jeni duke e bërë punën që duhet për të dalë në krye, ju do ta bëni atë. Vetëm vazhdoni ta merrni atë hap pas hapi.

  1. Ju dini më shumë se sa keni menduar.

Një nga momentet më të mëdha që kam përjetuar deri më tani në biznes ishte kur kuptova se shumica e ekspertëve dhe njerëzve të suksesshëm ende ishin të përulur. Edhe pasi kishin fituar miliona dollarë, kishte akoma gjëra që nuk i dinin ose qëllime të cilat nuk i kishin arritur. Menjëherë e kuptova se mund të merrja përsëri frymë dhe të mos shqetësohesha për veten. Po, ka gjëra që nuk i di, por unë e kam bërë veten një nxënës të jetës. Unë përpiqem çdo ditë që të përsos zanatin tim, edhe ju gjithashtu duhet të synoni të përmirësoni artin tuaj.

Entrepreneur

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale