3 mënyra se si udhëheqësit vërejnë punëtorët toksikë para se të bëhen problematikë


Toksiciteti është bërë pothuajse normal në një ambient pune. Një pjesë e madhe e punonjësve tashmë janë bërë ose po bëhen toksikë. Por, të kuptosh se një person toksik po bëhet problematik, është përgjegjësi dhe vështirësi njëkohësisht. Madje edhe shenjat që e tregojnë këtë herë pas here janë të ndërlikuara.  Ja cilat janë disa nga shenjat që tregojnë se toksiciteti po bëhet problematik.

Niveli i lartë i vetëpërqëndrimit

Qëllimi i tyre është t’i kushtojnë rëndësi kujdesit për veten e tyre. Kjo do të thotë se nuk interesohen shumë për të tjerët dhe nuk u intereson se sa po ndikon sjellja e tyre tek bashkëpunëtorët. Pra, punonjësit që veprojnë vazhdimisht në mënyra egoiste duhet të dërgojnë një sinjal të qartë që shoqëron sjelljen toksike.

Kanë vetëbesim të tepruar

Vetëvlerësimi i tepërt çon në marrjen përsipër të rrezikut deri në pasoja destruktive.  Dylan Minor, bashkëdrejtues në studim tha për gazetën Harvard: “Imagjinoni të përfshiheni disa sjellje të gabuara dhe të vidhni diçka nga ndërmarrja juaj. Nëse mendoni se shansi që do të largoheni “pa u lagur” është shumë më e madhe se sa është në të vërtetë, ju keni më shumë të ngjarë të përfshiheni në atë sjellje”. Ky është i njëjti mentalitet që i çon kriminelët e egër të bëjnë krime të çmendura: ata nuk mendojnë se do të kapen.

Lexo: 3 Shenja që tregojnë se jeni personi toksik në vendin tuaj të punës. Ja si ta menaxhoni

Hulumtimi i Dylan tregon gjithashtu se punonjësit me vetëbesim deri në toksitet kanë tendencë të jenë shumë produktivë. Kjo bën që ata shpesh të mos ndëshkohen për sjelljen e tyre çka e bën më problematike për masën e  gjerë të punonjësve.

Theksojnë gjithmonë ndjekjen me përpikmëri të rregullave

Dylan, personi që ka bërë studimin rreth kësaj çështje thotë se ndonjëherë duhet të shkelësh rregullat për të bërë një punë të mirë.

Business Insider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale