3 këshilla për të lexuar më shumë libra se më parë


Nuk është lajm që leximi i librave do t’ju bëjë më të mprehtë. Në thelb, çdo ikonë e biznesit për të cilët lexoni në BusinessMag, është një lexues i madh. Për arsye se “lexoni më shumë” është një këshillë e zakonshme, në këtë artikull po ju sjellim disa strategji se si të përshpejtoni leximin tuaj.

Lexoni: Pse leximi i librave duhet të jetë prioriteti juaj, sipas shkencë

  1. Bëhuni më pak të varur nga smartfoni juaj

Është e qartë se në botën dixhitalë ku po jetojmë nuk mund ta shmangim përdorimin e pajisjeve teknologjike dhe aq më tepër të smartfonit tonë. Aq sa jemi bërë të varur nga ai dhe e përdorim gjatë gjithë kohës. Por ju për ta shmangur këtë mund të përdorni disa mënyra të thjeshta. Së pari largoni nga home screen-i çdo aplikacion në mënyrë që kur ta hapni smartfonin tuaj të jetë bosh. Vendoseni smartfonin tuaj larg nga dhoma e gjumit kur e karikoni në mënyrë që të mos jetë gjëja e parë që hapni në mëngjes apo gjëja e fundit që hiqni nga dora në darkë. Nëse e keni smartfonin tuaj në dhomë ndërsa flini, aktivizoni funksionalitetin “Do Not Disturb”, në mënyrë që automatikisht të bllokoni çdo thirrje pas orë 7 pasdite.

  1. Organizoni librat tuaj me sistemin dhjetor Dewey

E mbani mend që në shkollën fillore, disa bibliotekarë ju kanë shpjeguar se librat jo-fiction organizohen nga subjekti sipas sistemit dhjetor Dewey? Një kujtim i paqartë mbase është depozituar në trurin tuaj. Ka ardhur koha ta përdorni për të organizuar bibliotekën tuaj dhe do të përfundoni duke lexuar më shumë libra.
Kjo mënyrë përveç se ju ndihmon në organizimin e librave, ju mund t’i gjeni ato më shpejt dhe të lexoni më shumë dhe t’i kuptoni ato që lexoni. Bill Gates dhe Elon Musk janë gjithashtu përkrahësit e mëdhenj për t’u siguruar që ju të kuptoni se si ajo që lexoni përshtatet me njohuritë tuaja ekzistuese.

E gjitha që duhet të ndiqni është një referencë që mund ta gjeni në internet për t’ju dhënë numrat dhjetorë Dewey të librave tuaj, një laps për t’i shënuar ato në çdo libër që nuk i ka dhe një aplikacion për të parë se çfarë nënkuptojnë numrat, nëse do të jeni kuriozë për ta ditur në të ardhmen.

Lexoni: Para se të bëni punësimin e parë lexoni këto 3 libra

  1. Zgjidhni librin tuaj të ardhshëm nëpërmjet podcast-it ose “BookTube”

Shumica prej nesh marrin ide për librat nga miqtë, algoritmat, ose libraritë e shfletimit. Por të gjitha ato kufizojnë rastësinë duke u bazuar në sugjerime mbi atë që ju pëlqen tashmë ose nga ato që pëlqejnë shumica. Dhe kur bie fjala për kreativitetin dhe frymëzimin, e çuditshmja është gjë e mirë.

Për të qenë në rrugën e duhur ju sugjerojmë podcast-in dhe “BookTubers”. Për podcast-et ju rekomandojmë “What Should I Read Next?” nga Modern Mrs. Darcy dhe “Get Booked” nga Amanda Nelson në BookRiot. Sa për BookTube, disa kanale sa për nisje janë “Ariel Bissett” dhe “polandbananasBOOKS”. (Për sugjerime të çuditshme mund të vizitoni site ‘Five Books’)

/INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale