3 gjëra që njerëzit bindës i bëjnë ndryshe për të marrë atë që duan - Business Magazine Albania

3 gjëra që njerëzit bindës i bëjnë ndryshe për të marrë atë që duan

njerëzit bindës

Pavarësisht nëse është negocimi i një rroge, intervistimi për një punë, ndarja e një ideje, ose thjesht kërkimi i një favori, ne shpesh supozojmë se veprimet, kontributet dhe kërkesat tona do të anashkalohen ose refuzohen.

Por hulumtimet tregojnë se në shumë raste, ato shqetësime nuk pasqyrojnë realitetin. Përkundrazi, ato janë rezultat i disa paragjykimeve psikologjike që na bëjnë të nënvlerësojmë ndikimin tonë.

Studimet kanë zbuluar se njerëzit preferojnë të jenë bashkëpunues dhe ndihmues, jo të refuzojnë. Në fakt, të thuash “jo” është e vështirë, që do të thotë se kur përgatitemi për kundërshtim ose refuzim, shpesh jemi pesimistë të panevojshëm.

Lexoni: 4 gjëra që kompanitë e vjetra mund të mësojnë nga startup-et

Si të jeni më bindës?

Jo gjithmonë do të jetë e mundur të merrni atë që dëshironi, por, në fund të fundit, hulumtimet tregojnë se ne kemi më shumë ndikim sesa mendojmë.

Njerëzit më bindës bëjnë tre gjëra ndryshe nga shumica e të tjerëve dhe lajmi i mirë është se të gjithë ne mund të miratojmë këto strategji për të rritur shanset tona për t’i bërë njerëzit të na shohin, na dëgjojnë dhe pranojnë të bëjnë gjëra për ne:

  1. Mos u shqetësoni për t’i thënë gjërat në mënyrë perfekte

Nëse jeni duke bërë një sugjerim, mund të supozoni se shefi juaj është duke zbërthyer çdo fjalë tuajën, i gatshëm të hidhet dhe të marrë armët kundër të gjitha pikave tuaja. Por, siç kanë zbuluar studiuesit e komunikimit në Universitetin e Teksasit, njerëzit thjesht nuk po i dëgjojnë ose nuk i mbajnë mend shumicën e asaj që ju thoni në mënyrë që të krijojnë një kundërargument.

Njerëzit janë, siç duan të thonë psikologët, “keqbërës konjiktivë”; ne bëjmë minimumin për të qenë në gjendje të lundrojmë botën në mënyrë efektive, dhe ne i mendojmë gjërat me kujdes vetëm nëse kemi absolutisht nevojë ose jemi veçanërisht të motivuar.

Sipas “teorisë së gjurmëve fuzzy”, e cila u zhvillua nga neuroshkencëtarja e Universitetit Cornell Valerie Reyna, kur hasim një pjesë të informacionit, ne e përpunojmë atë në dy mënyra:

  • Në një zonë të trurit, ne kujtojmë atë që u tha fjalë për fjalë.
  • Në një zonë të ndryshme, ne njëkohësisht përpunojmë dhe kujtojmë thelbin e asaj që u tha.

Sidoqoftë, ajo që duhet theksuar është se ndërsa ne fillimisht kodojmë si detajet ashtu edhe thelbin e asaj që u tha, kujtesa për informacionin fjalë për fjalë zbehet mjaft shpejt, ndërsa kujtesa e thelbit zgjat shumë më gjatë.

Ajo që do të thotë kjo është se shefi juaj ka shumë të ngjarë të mbajë mend thelbin e sugjerimit tuaj, jo mënyrën si e keni artikuluar në atë moment.

  1. Bëjini gjërat personalisht

Kur përpiqemi të bindim ose pyesim dikë për diçka, ne zakonisht mendojmë se ku të fillojmë fizikisht. A duhet ta marrim në telefon? Të dërgojmë një email? Të shkojmë në zyrën e tyre? Të dërgojmë një mesazh?

Në pamje të parë, email-i shpesh mund të duket si opsioni më i mirë. Dhe nëse mendojmë se ka të ngjarë të kundërshtohemi, është shumë më pak e vështirë të refuzohesh me email sesa personalisht.

Por emaili i jep personit në anën marrëse një rrugëdalje të lehtë, kjo është arsyeja pse paraqitja personalisht është një nga taktikat më të efektshme të ndikimit dhe ndoshta një nga më të papërdorurat që kemi.

Lexoni: Si të zhvillojmë një mendësi sipërmarrësi

  1. Ngrini nivelin tuaj të vetë-besimit

Kur përpiqemi t’i bëjmë njerëzit të dëgjojnë atë që kemi për të thënë, hulumtimet e fundit sugjerojnë që ne priremi të kemi nivel të ulët të vetë-besimit.

Sigurisht, vetë-besimi i ulët nuk është gjithmonë një gjë e keqe. Mund t’i bëjë njerëzit të përpiqen më shumë, të kontrollojnë dy herë punën e tyre, të bëjnë kërkime rigoroze dhe të jenë të hapur për këshilla. Sidoqoftë, është një gabim. Kjo do të thotë se mund të na bëjë të punojmë shumë për të qenë të dëgjuar dhe të mbështetemi në këshillat e njerëzve të tjerë.

A keni kaluar ndonjëherë përgjithmonë duke përpiluar, përpunuar dhe ri-redaktuar një email, vetëm për të marrë një përgjigje me dy fjalë 30 sekonda më vonë? Mund të jetë joefikase dhe stërmunduese.

Shumë psikologë pajtohen se ne të gjithë mund të përballojmë të jemi pak më të sigurtë në këtë fushë. Pra, çfarëdo përshtypje që supozoni se keni lënë te një person tjetër, supozoni se është shumë më e mirë, dhe çfarëdo përgjigje që prisni të merrni, prisni që të jetë shumë më pak.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0