2019, rriten pagat në arsim, mjeksi e ushtri

2019, rriten pagat në arsim, mjeksi e ushtri


Mësuesit, mjekë e infermierë dhe punonjësit e ushtrisë kanë lajme të mira për vitin e ardhshëm.

Në një konferencë për mediat, kryeministri Edi Rama bëri të ditur se në buxhetin e vitit të ardhshëm po parashikohet rritje pagash dhe pensionesh.

Drafti, i cili ende po përgatitet, parashikon sipas Ramës, “rritje pagash në arsim, shëndetësi dhe ushtri. Në 2019-ën do të ketë edhe rritje të pensioneve”. Kryeministri nuk bëri të ditur sa do të jetë niveli i rritjes së pagave. Siç kishte lajmëruar një ditë më parë në Twitter, Rama tha se, “reformat po na krijojnë mundësi për rritje pagash dhe shpërblime”.

Buxheti i vitit të ardhshëm pritet të diskutohet me grupet e interesit para se të shkojë në parlament.

Ndërkohë, këtë muaj ka pasur ndryshime në buxhetin e vitit 2018. Këto ndryshime, parashikojnë shpërblime për pensionistët e shtresat në nevojë në fund të vitit, si dhe ndryshim  të taksave për madhësi e sektorë të ndryshëm biznesi.

Lexo: Ndryshon Buxheti 2018. Ministria e Financave: miratohet bonus për pensionistët

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0