2019, rriten pagat në arsim, mjeksi e ushtri


Mësuesit, mjekë e infermierë dhe punonjësit e ushtrisë kanë lajme të mira për vitin e ardhshëm.

Në një konferencë për mediat, kryeministri Edi Rama bëri të ditur se në buxhetin e vitit të ardhshëm po parashikohet rritje pagash dhe pensionesh.

Drafti, i cili ende po përgatitet, parashikon sipas Ramës, “rritje pagash në arsim, shëndetësi dhe ushtri. Në 2019-ën do të ketë edhe rritje të pensioneve”. Kryeministri nuk bëri të ditur sa do të jetë niveli i rritjes së pagave. Siç kishte lajmëruar një ditë më parë në Twitter, Rama tha se, “reformat po na krijojnë mundësi për rritje pagash dhe shpërblime”.

Buxheti i vitit të ardhshëm pritet të diskutohet me grupet e interesit para se të shkojë në parlament.

Ndërkohë, këtë muaj ka pasur ndryshime në buxhetin e vitit 2018. Këto ndryshime, parashikojnë shpërblime për pensionistët e shtresat në nevojë në fund të vitit, si dhe ndryshim  të taksave për madhësi e sektorë të ndryshëm biznesi.

Lexo: Ndryshon Buxheti 2018. Ministria e Financave: miratohet bonus për pensionistët

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale