2017: ekonomia rritet 3.84% sipas INSTAT


Ekonomia shqiptare e ka mbyllur vitin me një rritje prej 3.84%. Vlerësimet e fundit të Institutit të Statistikave flasin për një rritje më të lartë krahasuar me vlerësimet paraprake. Edhe pse nuk ka pasur emra të rinj investitorësh të huaj në vlera të larta, investimet në gazsjellësin TAP kanë udhëhequr rritjen.

Sipas INSTAT, në tremujorin e fundit të vitit, ritmet e rritjes shënuan një ulje, krahasuar me tremujorët e mëparshëm. Ndaj një viti rritja ishte 3,36%. Sipas INSTAT kontributin kryesor në këtë rritje e kanë dhënë degët: Tregti Hotele dhe Restorante dhe Transporti me + 0,66 pikë përqindje, Administrata publike, Arsimi dhe Shëndetësia me +0,64 pikë përqindje, Ndërtimi me +0,53 pikë përqindje, Industria, Energjia dhe Uji me +0,45 pikë përqindje, etj.

Frenim për ekonominë ka ardhur nga aktiviteti i Informacionit dhe Komunikacionit me -0,23 pikë përqindje me të ardhura në rënie.

Sipas INSTAT, niveli i konsumit ka shënuar një rritje të dukshme, veçanërisht krahasuar me vitet e kaluara duke u rritur mbi 3.1%. Konsumi final i qeverisë u ul me 1,84%. Komponenti i formimit bruto të kapitalit fiks u rrit me 4,09%. Eksportet e mallrave dhe shërbimeve u ulën me 3,77%, ndërsa importet e mallrave dhe shërbimeve u rritën me 10,98 %.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale