Glasswing Ventures, themeluar nga shqiptarja Rudina Seseri, mbyll raundin e fondeve me 112 milionë dollarë


Një vit pas marrjes së një investimi prej 75 milionë dollarësh për të investuar në kompanitë që janë në fazën e hershme të aplikimit të inteligjencës artificiale në industri të ndryshme, Glasswing Ventures ka mbyllur fondin e saj debutues me 112 milionë dollarë.

Është një arritje e rëndësishme për një firmë që pretendohet të jetë investitori më i madh në kompanitë që janë në fazën e hershme të përqendruar në machine learning në Bregun Lindor dhe një nga fondet më të mëdha që drejtohet nga femrat.

Lexoni: Sipërmarrësja shqiptare që po hap rrugën për të ardhmen e teknologjisë

Themeluar nga Rudina Seseri, me origjinë shqiptare së bashku me partnerin e saj Rick Grinnell dhe mbështetur nga Sarah Fay, Glasswing deri më tani ka investuar në tre startup-e: BotChain (një kompani e nxitur nga investimi i Glasswing në kompaninë e menaxhimit të IA, Talla); Allure Security, një kompani për zbulimin e kërcënimeve; dhe Terbium Labs, shërbimi i të cilëve paralajmëron kompanitë kur informacioni sensitiv ose i vjedhur i tyre shfaqet në internet.

Për Seserin dhe Glasswing, mbyllja e ngritjes së fondeve është në të vërtetë vetëm fillimi. Siç tha ajo në një deklaratë:

Ngritja e një fondi të fokusuar në IA në Bregun Lindor është vetëm fillimi për Glasswing Ventures. Ndërsa nisemi në një udhëtim për të formuar të ardhmen, ne jemi fokusuar për të investuar në themelues të jashtëzakonshëm, të cilët përdorin IA për të ndërtuar kompani inovative dhe për të transformuar tregjet. Përtej sigurimit të kapitalit, ne jemi të përkushtuar fuqimisht për të mbështetur sipërmarrësit tanë me të gjitha aspektet e ndërtimit dhe shkallëzimit të bizneseve të tyre.

Historia për Seserin dhe bashkëthemeluesin e saj, Grinnell, fillon pothuajse një dekadë më parë në firmën sipërmarrëse Fairhaven Capital.

Lexoni: Rudina Seseri për Forbes: Ja se si inteligjenca artificiale po ndihmon në rekrutimin e punonjësve

Në kohën e fillimit të firmës në vitin 2016, Glasswing po synonte 150 milionë dollarë për fondin e saj të parë, me një taksë menaxhimi prej 2.5 % dhe 20 % interesi (kushte mjaft të zakonshme për një fond sipërmarrës), sipas raportimit të Dan Primack kur ai ishte në Fortune.

Glasswing definitivisht përfiton nga afërsia me universitetet e Bostonit. Seseri, e diplomuar në Universitetin e Harvardit, mban lidhje të ngushta me komunitetin hulumtues si në Harvard dhe në MIT.

/TechCrunch

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale