159 raste me COVID-19 dhe 1 viktimë gjatë 24 orëve të fundit

COVID

159 raste të reja me koronavirus u zbuluan gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar totalin e të infektuarve në 13 806.

Në 24 orët e fundit 1 pacient, 75 vjeçar nga Tirana ka humbur jetën. 202 pacientë po trajtohen në të dy spitalet COVID, prej të cilëve 23 në terapi intensive dhe 7 pacientë të intubuar.

Të infektuarit e rinj janë: 87 raste në Tiranë, 11 në Elbasan, 9 në Fier, 7 në Berat, 5 në Durrës, 4 në Korçë, Gjirokastër, 3 në Krujë, Lezhë, Vlorë, Dibër, Kuçovë, 2 në Shkodër, Klos, Gramsh, 1 në Lushnje, Mirditë, Kamëz, Pogradec, Sarandë, Delvinë, Memaliaj, Cërrik, Divjakë, Fushë Arrëz dhe Vorë.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 265 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në mbi 8342 që nga fillimi i epidemisë.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0