10 strategji për të kapërcyer ankthin kur nisni një punë të re - Business Magazine Albania

10 strategji për të kapërcyer ankthin kur nisni një punë të re

10 strategji për të kapërcyer ankthin kur nisni një punë të re

Ju deshën muaj dhe më në fund gjetët një punë të re. Madje, nuk është çdo punë. Është puna juaj e ëndrrave. Problemi është se ndërsa dita juaj e parë afrohet, ankthi fillon të rritet.

Por, këto ndjenja janë më të zakonshme nga sa mendoni. Në një sondazh të fundit të Monster, 87% e punëtorëve pranuan se kishin përjetuar “shqetësime të reja në punë” – ndjenjën e nervozizmit kur fillonin një punë të re. Dhe 53% thanë se fillimi i një roli të ri është më i frikshëm sesa një rishikim i performancës, mbajtja e një merimange apo edhe hedhja me parashutë!

Përballja me një punë të re mund të shkaktojë emocione komplekse. Le të shohim disa mënyra për të kapërcyer ankthin e  punës së re, në mënyrë që të mund të niveloni karrierën tuaj.

1. Identifikoni burimin e ankthit tuaj
Përpara se të adresoni ndjenjat tuaja, identifikoni burimin. Pyesni veten nëse e panjohura, një shef kërkues apo përgjegjësitë e reja të punës ju bëjnë nervoz. Nëse, për shembull, e dini se po lëvizni në një vend tjetër, hulumtoni paraprakisht zakonet dhe etikën e biznesit. Ose, nëse jeni të shqetësuar për takimin me kolegët tuaj të rinj, mund të krijoni një listë të fillimit të bisedës para kohe.

2. Konsideroni skenarë të ndryshëm
Një mekanizëm i zakonshëm i përballimit është që njerëzit të kalojnë menjëherë skenarin e rastit më të keq si, “Nëse nuk e respektoj afatin, do të më pushojnë!” Në vend të kësaj, sfidoni të menduarit tuaj. Shkruani rastin më të keq, rastin më të mirë dhe skenarët më të mundshëm dhe si do të reagonit në çdo situatë. Kjo qasje do t’ju ndihmojë të kapërceni ankthin e ri të punës duke ju dhënë një perspektivë të re, më të ndriçuar.

3. Kërkoni mbështetje
Qoftë miqtë apo familja, rrethohuni me njerëz që janë pozitivë dhe ju vlerësojnë për më shumë sesa për punën tuaj. Një ide tjetër është të kërkoni për grupet mbështetëse të LinkedIn, Facebook ose Meetup. Përveç kësaj, ju duhet të gjeni një trajner karriere për t’ju mbështetur. Së fundi, nëse ankthi ndërhyn në jetën tuaj të përditshme, kontaktoni një këshilltar ose terapist për ndihmë.

4. Kujtojini vetes arritjet e kaluara
Mos harroni se nuk po filloni nga 0. Nëse jeni përzgjedhur për rolin, keni aftësi dhe arritje mbresëlënëse. I inkurajoj klientët e mi të shkruajnë një listë të 10 arritjeve të tyre më të shquara dhe ta postojnë diku ku mund ta shohin çdo ditë. Në këtë mënyrë, ju kujtohet vazhdimisht vlera juaj.

5. Apliko një mentalitet rritjeje
Mendësia e rritjes bazohet në idenë se cilësitë tuaja thelbësore janë gjëra që mund t’i kultivoni përmes përpjekjeve tuaja. Hulumtimet tregojnë se mentaliteti juaj parashikon arritje. Pra, fokusohuni të bëheni nxënës gjatë gjithë jetës, të kërkoni sfida dhe të tejkaloni kufijtë tuaj. Në fund të fundit, nuk ka rëndësi sa i mirë je, por sa i mirë dëshiron të jesh.

Lexo edhe:“LikSad e-Bike”: Përvoja e tij në botën e biçikletave elektrike

6. Pranoni se gabimet janë pjesë e suksesit
Një pjesë e adoptimit të një mentaliteti të rritjes është përqafimi i dështimit. Ju mund të mësoni shumë më tepër nga dështimet tuaja sesa sukseset tuaja. Në fakt, është më mirë t’i përkufizosh jo si dështime, por si përvoja të të mësuarit. Ato ju lejojnë të nxisni aftësitë tuaja analitike për të shqyrtuar se çfarë funksionoi dhe çfarë jo. Në këtë mënyrë, ju mund të bëni rregullime përpara se të ekzekutoni herën tjetër.

7. Gjeni një mentor brenda organizatës
Puna me një mentor mund të jetë e vlefshme edhe nëse kompania juaj nuk ka një program zyrtar. Mentorët ofrojnë këshilla praktike dhe mund të jenë udhëzues të shkëlqyer. Për të gjetur një të tillë, krijoni një listë të njerëzve që i admironi dhe respektoni. Më pas mendoni se cilat janë nevojat tuaja dhe çfarë doni të arrini. Më pas kërkoni një takim me ta për të shpjeguar interesin tuaj dhe atë që shpresoni të mësoni.

8. Fitoni qartësi në pritjet për rolin
Sipas Wellbeing at Work: How to Build Resilient and Thriving Teams, nga Jim Clifton, kryetar dhe CEO i Gallup, dhe Jim Harter, Ph.D., shkencëtar kryesor në Gallup, 50% e punonjësve në mbarë botën nuk janë të sigurt për rolet e tyre. Kjo statistikë është alarmante dhe do të thotë që punonjësit janë të stresuar sepse nuk e dinë se çfarë pret shefi i tyre prej tyre. Nëse nuk jeni të qartë për përgjegjësitë tuaja, kjo mund të shkaktojë ankth pune. Bisedoni me menaxherin tuaj dhe vendosni qëllime në vendin e punës. Në këtë mënyrë, ju e bëni jetën e tyre më të lehtë duke e vendosur veten për sukses.

9. Kërkoni ndihmë kur ju nevojitet
Udhëheqësit nuk përpiqen të bëjnë gjithçka vetë. Ata delegojnë dhe kërkojnë ndihmë. Mos harroni se pa marrë parasysh sa përvojë keni, ju jeni ende një i ri i punësuar. Mendoni saktësisht se çfarë lloj ndihme ju nevojitet. Pastaj menaxhoni duke caktuar një kohë me mbikëqyrësit tuaj për ta diskutuar atë. Është më mirë të kërkoni mbështetje herët sesa të prisni derisa të mbingarkoheni.

10. Shmangni burnout-in e punës
Ekzekutivët tani raportojnë 20% më keq ekuilibër mes punës dhe jetës dhe 40% më shumë stres dhe ankth të lidhur me punën. Kjo është sipas raportit të Slack’s Future Forum Pulse, një anketë tremujore me mbi 10,000 punonjës të njohurive në mbarë botën.

Nëse jeni duke përjetuar ankth pune, kjo është një gjë e mirë. Do të thotë të kujdesesh. Në fakt do të ishte më befasuese nëse nuk do të ndiheshit nervoz. Tani ju keni mjetet për të menaxhuar ato ndjenja. Përpara se ta kuptoni, ankthi juaj natyrisht do të zbehet në sfond. Atëherë do të hyni në veten tuaj dhe do të jeni gati për sfidën e radhës.

forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0