10 citimet frymëzuese nga Malcolm X


Ashtu siç Justin Worland për Time në 50-vjetorin e vrasjes së Malcolm X, “trashëgimia e tij është rritur pas vdekjes së tij, nga reputacioni i rrezikshëm i njërit që ngacmonte sentimentin e turmave në një ikonë amerikane.” Ky transformim sot është evident, në atë që do të ishte ditëlindja e 91-të e liderit me influencë Malcolm X.

Malcolm X ishte një ministër amerikan mysliman dhe aktivist për të drejtat e njeriut. Për admiruesit e tij ai ishte një mbrojtës i të drejtave të njerëzve me ngjyrë, një njeri i cili ‘paditi’ Amerikën në mënyrën më të ashpër për krimet e saj kundër njerëzve me ngjyrë të Amerikës; shpifësit e akuzonin për predikimin e racizmit dhe dhunës.

Ai kujtohet si një nga njerëzit më të mëdhenj influencuesë në historinë e afro-amerikanëve.

Nga një njeri i cili shpenzoi vitet e tij si avokat i lirisë universale, ja disa shprehje të mençura ku njerëzit e të gjitha etnive dhe besimeve mund të gjejnë inspirim.

1. Pa arsimim, nuk ke ku shkon në këtë botë.

2. Nuk mund ta ndash paqen nga liria sepse askush nuk mund të jetë në paqe derisa nuk ka lirinë.

3. Kurdoherë që sheh dikë më të suksesshëm se veten, ai po bën diçka që ti nuk po e bën.

4. Nëse nuk ngrihemi për një kauzë, mund të humbasim për çdo gjë.

5. Ji paqtor, i sjellshëm, bindju ligjit, respekto këdo; por nëse dikush vë dorë mbi ty, dërgoje në varreza.

6. Alma Materi im ishin librat, një bibliotekë e mirë…Mund të më shkonte e gjithë jeta duke lexuar vetëm për të shuar kurreshtjen.

7. Zakonisht kur njerëzit janë të trishtuar, ata nuk bëjnë asgjë. Thjesht qahen. Por kur janë të zemëruar, sjellin ndryshimin.

8. Nuk ke pse të bëhesh një njeri që lufton për liri. Gjithçka që të duhet të bësh është të jesh një qënie njerëzore inteligjente.

9. Sikur ta dija qysh herët në jetë që nëse do diçka, duhet të lëvizësh gurët për të.

10. Arsimimi është pasaporta jonë për të ardhmen, që e nesërmja t’u përkasë njerëzve që përgatiten sot për të.

 

/Entrepreneur

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale