10 arsyet pse është e rëndësishme të krijoni një ambient pune pozitiv

10 arsye pse është e rëndësishme të krijoni një ambient pune pozitiv


Jo çdo punë është argëtuese dhe dhuron kënaqësi. Puna ka edhe vështirësitë e saj. Madje secili nga ne që është në një marrëdhënie pune, pothuajse çdo ditë kalon momente stresi. Krijimi i balancave midis stresit dhe presionit në ambientet e punës dhe jetës jashtë punës, është i vështirë.

Kur punoni në një kompani, ajo që ju motivon më shumë është frymëzimi që ju jep mjedisi juaj i punës, për të marrë sa më shumë nga puna juaj. Punonjësit e lumtur janë punonjës besnikë dhe punonjësit besnikë mund të bëjnë gjëra të mahnitshme. Ky është një nga çelësat e suksesit për udhëheqësit e industrisë si Google, Apple dhe gjigandi i analitikës së softuerit SAS Institute.

Këtu janë dhjetë arsyet kryesore pse krijimi i një vendi pune pozitv është thelbësor për biznesin tuaj:

1.Lumturia pasohet nga shumë efekte të tjera pozitive
Lumturia është ngjitëse dhe, kur inkurajohet. Ajo mund të përhapet në një kompani të tërë. Punonjësit që janë të lumtur në punën e tyre përçojnë gëzim edhe  pozitivitet tek kolegët e zyrës.

Lexo: Ja pse personaliteti dhe jo aftësitë të bëjnë një punonjës të shkëlqyer

2.Punonjësit e lumtur janë punonjës të suksesshëm
Punonjësit që vërtet shijojnë punën e tyre janë më produktivë, më të lumtur dhe më të suksesshëm. Kjo rrit vetëbesimin dhe frymëzon për një performancë më të madhe dhe sukses më të madh si për punonjësit ashtu edhe për punëdhënësit.

3.Punonjësit e lumtur kanë qëndrimin e duhur
Punonjësit e pakënaqur kanë një qëndrim negativ që mund të përshkojë punën e tyre dhe të mbysë performancën e punës dhe krijimtarinë. Punonjësit e lumtur, nga ana tjetër, kanë një qëndrim pozitiv për të bërë që u lejon atyre të kenë sukses.

4.Ulja e stresit rrit produktivitetin
Punonjësit e stresuar janë punonjës të hutuar. Kjo mund të ketë një efekt shkatërrues në produktivitetin e tyre. Zhdukja e stresit dhe shqetësimit mund të çojë në një rritje të menjëhershme të produktivitetit.

5.Një mjedis pozitiv i punës inkurajon marrjen e rrezikut
Biznesi nuk ka të bëjë me luajtjen e tij të sigurt marrjen e rrezikut të duhur për përfitimet e duhura. Punonjësit e lumtur kanë më shumë të ngjarë të marrin rreziqe të llogaritura, ndërsa punonjësit e pakënaqur kanë më shumë të ngjarë të luajnë atë të sigurtë.

6.Punonjësit e lumtur mbështesin njëri-tjetrin
Punonjësit pozitivë, të angazhuar plotësisht janë më të gatshëm të mbështesin bashkëpunëtorët e tjerë dhe të japin mbështetje pozitive dhe inkurajim për projektet në grup. Dhe punonjësit e lumtur kanë më shumë të ngjarë të kërkojnë mbështetje nëse është e nevojshme.

7.Punonjësit e lumtur nuk kanë frikë të bëjnë gabime
Një mjedis pune mbështetës inkurajon ekipin tuaj të mësojë nga gabimet e tyre dhe jo t’ju frikësohet atyre. Gabimet mund të jenë një mjet i fuqishëm mësimi, që mund të çojnë në sukses të paparashikuar. Punëtorët që kanë frikë të bëjnë gabime do të humbasin mundësi të rëndësishme për të mësuar.

8.Udhëheqësit kryesojnë me shembull
Menaxherët të cilët janë të kënaqur nga performance e stafit të tyre, gjithmonë inkurajojnë stafin e tyre të gëzojnë vërtet në punët e tyre, të jenë të përkushtuar dhe mbi të gjitha besnikë. Drejtuesit që japin shembuj pozitivë, janë çelësi i suksesit të një biznesi.

Lexo: 10 thëniet e mia të preferuara mbi Pozitivitetin!

9.Lumturia frymëzon krijimtarinë
Inovacioni është thelbi i çdo biznes. Punonjësit e lumtur janë të frymëzuar dhe ky frymëzim i tyre, bën që ata t’i përkushtohen punës dhe kompania juaj të sigurojë sukses.

10.Njerëzve u pëlqen të punojnë me njerëz të lumtur
Gjetja e lumturisë në punën tuaj mund të sjellë përfitime të mëdha, duke përmirësuar marrëdhëniet midis punonjësve dhe punëdhënësit. Punëtorët e lumtur janë më të gatshëm të punojnë së bashku për të mirën e përbashkët, më shumë të ngjarë të inkurajojnë besnikërinë e kompanisë, dhe si të inkurajojnë ndërtimin e ekipit të fortë që është jetik për suksesin e kompanisë tuaj.

Inc

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0