Zhvlerësimi më i madh i euros ndaj lekut

Zhvlerësimi më i madh i euros ndaj lekut


Euro është zhvlerësuar me ritme të shpejta ndaj lekut, duke rënë në nivelin më të ulët të 3 viteve të fundit. Sipas Bankës së Shqipërisë, aktualisht monedha europiane këmbehet me 137.91 lekë dhe kjo është hera e parë, që nga gushti i vitit 2012, kur ajo bie nën kuotën 138 lekë.

“Duke vënë re që të dhënat makroekonomike në Eurozonë nuk janë përmirësuar, kemi pasur reagime nga Banka Qendrore Europiane dhe pritet që të hedhë likuiditet ende”, tha Rinald Gjyli, zv.drejtor i Thesarit, “Credins Bank”.

Por, veç shkaqeve të jashtme, këtë herë euro po bie ndaj lekut edhe për shkaqe të brendshme. Dhe sipas ekspertëve, dobësimi i monedhës europiane mund të vazhdojë.

“Për shkak edhe të normave të interesit të depozitave në lek, që janë më lart se normat e interesit të ofruara për depozitat në euro, do të ketë ndryshim edhe më tej. Shumë investitorë do të kthejnë euron në lek dhe për pasojë do të kemi një forcim të mëtejshëm të lekut. Ka hapësira për këtë”, shtoi më tej Rinald Gjyli.

Por teksa euro humbet pikë, monedha tjetër kryesore e botës, dollari amerikan ka shënuar rekorde të tjera. Aktualisht, sipas Bankës Qendrore, një dollar këmbehet me 129.2 lekë.

“Ka shumë zëra nga fondet ndërkombëtare, që pritet një rritje e normës bazë të interesit në Amerikë, që pritet të ndodhë gjatë javës së parë të muajit dhjetor, në takimin e Bankës Qendrore amerikane, të njohur si Rezerva Federale. Kjo gjë, menjëherë dhe automatikisht do të forcojë edhe më tej dollarin amerikan. Në këtë krah kanë lëvizur të gjitha fondet ndërkombëtare, investimet më të mëdha, investitorët individë”, deklaroi Gjyli.

Rënia e euros ka disa efekte në ekonomi. Ajo lehtëson ata, që kanë kredi në monedhën europiane, por nga ana tjetër godet eksportet e kompanive shqiptare dhe favorizon importet nga vendet e BE-së, duke zgjeruar defiçitin tregtar.

/Top-Channel/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0