Zevendespresidentja e BB, vizite zyrtare ne Shqiperi - Business Magazine Albania

Zevendespresidentja e BB, vizite zyrtare ne Shqiperi


Tirane- Zevendespresidentja e Bankes Boterore per Europen dhe Azine Qendrore, Laura Tuck do te beje nje vizite zyrtare ne Shqiperi nga datat 28-31 maj 2014.
Qellimi i vizites se saj eshte te diskutoje me autoritetet shqiptare prioritet e zhvillimit te vendit si dhe fushat e bashkepunimit dhe asistences se Bankes Boterore ne vitet e ardhshme.
Gjate vizites se saj tre ditore, zonja Tuck do te takohet me Kryeministrin Edi Rama, Ministrin e Financave, anetare te kabinetit, liderin e opozites, partnere te zhvillimit,dhe perfaqesues te sektorit financiar dhe sektorit privat. Ajo do te marre pjese edhe ne nje ceremoni te nenshkrimit te projekteve si dhe do te vizitoje disa projekte te mbeshtetura nga Banka Boterore.
Laura Tuck u emerua si Zevendespresidente per Rajonin e Europes dhe Azise Qendrore (ECA) ne 24 shtator 2013, pasi kishte sherbyer per tre muaj si Zevendespresidente ne detyre per kete rajon.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0