Zbulohet teoria e fundit nga Stephen Hawking mbi vrimat e zeza


Profesori Stephen Hawking ia kushtoi karrierën e tij zbulimit të mistereve të vrimave të zeza dhe tashmë kapitulli i fundit i hulumtimit të tij mbi “paradoksin e informacionit” është online.

Ditët para vdekjes së tij në Mars të këtij viti, fizikanti dhe kozmologu i njohur përfunduan punën me kolegët e universiteteve të Kembrixhit dhe Harvardit mbi një teori se çfarë ndodh me informacionin në objekte që bien në vrimat e zeza.

Lexoni: 13 thënie nga Stephen Hawking që do t’iu motivojnë të bëni gjëra të mëdha

Malcolm Perry, një profesor i fizikës teorike në Universitetin e Kembrixhit dhe një bashkëautor i studimit “Entropy Black Hole” dhe “Soft Hair”, tha për Guardian se paradoksi i informacionit ishte “në qendër të jetës së Hawking” për më shumë se 40 vjet.

‘Paradoksi i informacionit’

Duke u bazuar në themelet e Albert Einstein në teorinë e tij të relativitetit, Hawking përdorte teorinë kuantike për të pretenduar se në thellësitë e ftohta të hapësirës, vrimat e zeza lëshojnë nxehtësi dhe ngadalë tkurren derisa të mos ekzistojnë më.

Teoria e Hawking thotë se informacioni në objekte që hyn në një vrimë të zezë do të zhduket dhe do të humbasë përgjithmonë. Kjo ishte në kundërshtim me një ligj themelor të mekanikës kuantike, e cila thotë që informacioni në lidhje me një objekt nuk humbet kurrë dhe krijon “paradoksin e informacionit”.

Një shkëlqim i fotoneve që rrethojnë horizontin e vrimës së zezë – pika në të cilën drita nuk mund t’i shpëtojë tërheqjes së skajshme gravitacionale – mund të shënojë entropinë e vrimës. Qendra kërkimore tregon për mënyrën se si protonet, të njohura si “flokë të butë”, ruajnë informacionin që lidhet me entropinë.

Studimi paraqet një hap drejt zgjidhjes së paradoksit të informacionit, por ka ende punë për t’u bërë. Fizikanët tani duhet të përcaktojnë se si informacioni i lidhur me entropinë ruhet në protone dhe se si informacioni i shpëton vrimës së zezë.

Lexoni: Facebook sapo bëri atë që kërcënonte më shumë Bill Gates, Elon Musk dhe Stephen Hawking

Duke hedhur dritë mbi universin

Hawking bëri famë me publikimin e bestseller-it të tij të vitit 1988 “Një histori e shkurtër e kohës”, e cila bëri që tema të ndërlikuara si big bang dhe vrimat e zeza të jenë të arritshme. Sidoqoftë, shumë kohë para se të merrte vëmendjen e publikut, ai ishte vlerësuar nga komuniteti shkencor për kontributin e tij në të kuptuarit e universit.

Në moshën 21 vjeçare, ai u diagnostikua me sëmundjen që prekte neuronet lëvizëse, ose skleroza laterale amyotrophic (ALS) dhe iu dha vetëm dy vjet për të jetuar. Ai e hodhi poshtë parashikimin, me një jetë dhe karrierë që zgjati shumë dekada, megjithëse gjendja degraduese ndikoi rëndë në jetën e tij.

Pas studimeve universitare në Universitetin e Oksford, shkencëtari i ri u zhvendos në Kembrixh ku jetoi deri në vdekjen e tij më 14 Mars 2018.

Lexoni: Stephen Hawking paralajmëron: “Njerëzit duhet të largohen nga Toka.”

Herët në karrierën e tij Hawking i vendosi vetes standarde jashtëzakonisht të larta, duke deklaruar: “Qëllimi im është i thjeshtë. Është të kuptuarit e universit, pse është ashtu siç është dhe pse ekziston.”

burimi: WeF

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale