Facebook sapo bëri atë që kërcënonte më shumë Bill Gates, Elon Musk dhe Stephen Hawking

Facebook sapo bëri atë që kërcënonte më shumë Bill Gates, Elon Musk dhe Stephen Hawking


“Veza e artë që fitoi luftën”

Lufta e Dytë Botërore ishte e lidhur me mashtrimin. Komunikimi nga secila anë mundohej të çorientonte armikun për stategjinë dhe teknikat që do të përdoreshin. Po mos të ishte për matematicienin e famshëm Alan Turing, i cili krijoi kompjuterin që çkodoi Enigmën e Gjermanëve, fundi i luftës do të ishte shumë më ndryshe. Në fakt, Churchill e quajti Turing dhe skuadrën e tij “patat që bënë vezë të arta”, duke thënë që puna e tyre ishte arsyeja se pse aleatët fituan luftën.

Turing krijoi kompjuterin më bazik, makinerinë Turing, e cila caktoi sesi kompjuterat punuan për rreth një shekull. Kompjuterat nuk i bëjnë rregullat, ata vetëm i ndjekin ato.

Lexoni: A duhet të konsiderohet inteligjenca artificiale një rrezik?

Nëse kompjuteri bën një gabim, është sepse një njeri programoi një kod gabim. Gjithçka është e saktë dhe e rregullt. Por kjo ka ndryshuar dramatikisht pasi u vu në pah nga kompania Facebook duke punuar me inteligjencën artificiale.

Luftë fjalësh

Elon Musk dhe Mark Zuckerberg janë përfshirë në një debat të madh në lidhje më inteligjencën artificiale. Në një intervistë, Zuckerberg tha për IA “Kam opinione të forta për këtë. Jam shumë optimist dhe njerëzit që mendojnë se kjo do të sjellë shkatërrimin e botës, thjesht nuk i kuptoj. Është shumë negative dhe për mendimin tim është edhe e papërgjegjshme.” Musk më pas iu kthye duke thënë që konceptimi i Zuckerberg për çështjen është shumë e limituar.

Musk dhe shumë figura të tjera të shquara në teknologji dhe shkencë si Bill Gates dhe Stephen Hawking janë shprehur qartë që IA mund të bëhet kërcënimi më i madh që bota ka parë ndonjëherë.

Pjesë e këtij kërcënimi është fakti që IA mësojnë shumë shpejt dhe zhvillohen thjesht duke parë si gjërat, ose edhe ne, funksionojmë.

Lexoni: Elon Musk thotë se arsyetimi i Mark Zuckerberg për inteligjencën artificiale është “i limituar”

IA mund të evolojë në mënyra që ne nuk i shohim ose i imagjinojmë dot. Me fjalë të tjera, ne nuk e kemi idenë se pse një program ose makineri e fuqizuar nga IA po bën atë që po bën, sepse vendimet dhe veprimet e saj shkojnë shumë më larg se çfarë i është thënë të bëjë.

A më dëgjoni tani?

Robotët ishin të programuar për të bërë biseda me njerëzit dhe me njëri tjetrin në anglisht. Por, në një moment robotët papritmas filluan të flisnin në gjuhën e tyre, një gjuhë e krijuar në moment dhe komplet e tyre.

Për të thënë që robotët kishin qëllime të këqija dhe donin të mashtronin njerëzit mund të duket pak e egzagjeruar, por ata gjetën një mënyrë që kuptoheshin me njëri tjetrin në një mënyrë që asnjë njeri nuk mund t’i kuptonte.

Ishte shumë ironike që kjo situatë ndodhi direkt pas debatit të Musk me Zuckerberg për riskun e IA.

Lexoni: Profesionet që do të zhduken nga Inteligjenca Artificiale

Është gjithashtu shumë poetike që Turing u konsiderua babai i kompjuterëve modernë, por gjithashtu tha shprehjen: “Një kompjuter do të meritonte të thirrej inteligjent vetëm nëse mund të mashtronte një njeri që të besonte që edhe ai ishte një njeri.”

Ju duket sikur sapo jemi mashtruar?

Burimi: Inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0