Profesionet që do të zhduken nga Inteligjenca Artificiale - Business Magazine Albania

Profesionet që do të zhduken nga Inteligjenca Artificiale


“Tani për tani, kemi tre grupime profesionesh dhe secila do të ndikohet nga Inteligjenca Artificiale,” thotë Clara Shih, CEO i Hearsay Social.

Tek grupi i parë futen profesionet që me siguri do të zhduken me zhvillimin e mëtejshëm të teknologjisë. Këtu futen shoferët (për shkak të mjeteve të transportit automatike), punët e prodhimit të produkteve (të zëvendësuara nga robotët), asistentët e avokatëve dhe juristëve etj.

Lexoni:Inteligjenca artificiale është e ardhmja e teknologjisë

Grupimi i dytë janë profesionet që kërkojnë prekjen konkrete të njeriut, si masazhatorët, terapistët etj.

Secili prej këtyre grupimeve është mjaft i vogël në krahasim me grupin e fundit, i cili përfshin çdokënd tjetër (duke përfshirë edhe shkrimtarin e këtij postimi). Për shembull, ka ende një rol për profesionistët e investimeve njerëzore si dhe për këshilltarët.

Lexoni: Inteligjenca artificiale po kthen njerëzimin në të padobishëm

“Drejtori jonë i investimeve është Burt Malkiel, ekonomist nga Princeton, i cili shkruajti librin ‘A Random Walk Down Wall Street’, por unë nuk mendoj se njerëzit duhet të marrin vendimet e investimeve,” thotë Adam Nash, CEO i WealthFront. “Inxhinierët tani kanë krijuar një software, i cili ofron të njëjtin shërbim si Burt vetëm se pa futur emocionet në lojë.”

Burimi: Fortune

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0