Stephen Hawking paralajmëron: “Njerëzit duhet të largohen nga Toka.”


“Hapësirat po zvogëlohen dhe është koha të eksplorojmë sisteme të tjera diellore, botë të reja. Përhapja është e vetmja gjë që mund të na shpëtojë. Jam i bindur që njerëzit duhet të largohen nga Toka,” tha Hawking, sipas BBC.

Fizikanti i njohur botëror dhe pesimisti më i madh për të ardhmen e njerëzimit, thekson se lufta ndaj ndryshimeve klimaterike dhe ngrohjes globale janë objektiva të rëndësishëm, ndërsa udhëtimi i njerëzve në hapësirë është çelësi për “të përmirësuar njerëzimin”.

Lexoni – Stephen Hawking: Teknologjia artificiale mund të sjell fundin e njerëzimit

Hawking tha se kombet drejtuese duhet të dërgojnë austronaut në Hënë deri në vitin 2020 dhe të planifikojnë ndërtimin e një baze hënore brenda 30 vitesh. Ai shtoi se njerëzit duhet të kenë vizituar Marsin brenda vitit 2025.

“Përhapja në hapësirë do të ndryshojë totalisht të ardhmen e njerëzimit,” shprehet Hawking. “Unë shpresoj se kjo do të bashkojë kombet konkurruese në një qëllim të vetëm, për t’u përballur me sfidën e përbashkët për të gjithë ne. ”

/Fortune

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale