Stephen Hawking paralajmëron: "Njerëzit duhet të largohen nga Toka."

Stephen Hawking paralajmëron: “Njerëzit duhet të largohen nga Toka.”


“Hapësirat po zvogëlohen dhe është koha të eksplorojmë sisteme të tjera diellore, botë të reja. Përhapja është e vetmja gjë që mund të na shpëtojë. Jam i bindur që njerëzit duhet të largohen nga Toka,” tha Hawking, sipas BBC.

Fizikanti i njohur botëror dhe pesimisti më i madh për të ardhmen e njerëzimit, thekson se lufta ndaj ndryshimeve klimaterike dhe ngrohjes globale janë objektiva të rëndësishëm, ndërsa udhëtimi i njerëzve në hapësirë është çelësi për “të përmirësuar njerëzimin”.

Lexoni – Stephen Hawking: Teknologjia artificiale mund të sjell fundin e njerëzimit

Hawking tha se kombet drejtuese duhet të dërgojnë austronaut në Hënë deri në vitin 2020 dhe të planifikojnë ndërtimin e një baze hënore brenda 30 vitesh. Ai shtoi se njerëzit duhet të kenë vizituar Marsin brenda vitit 2025.

“Përhapja në hapësirë do të ndryshojë totalisht të ardhmen e njerëzimit,” shprehet Hawking. “Unë shpresoj se kjo do të bashkojë kombet konkurruese në një qëllim të vetëm, për t’u përballur me sfidën e përbashkët për të gjithë ne. ”

/Fortune

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0