Stephen Hawking paralajmeron: Teknologjia artificiale mund te sjelle fundin e njerezimit - Business Magazine Albania

Stephen Hawking paralajmeron: Teknologjia artificiale mund te sjelle fundin e njerezimit


Prof. Stephen Hawking, nje nga shkencetaret me te shquar te Britanise se Madhe, ka deklaruar se fundmi se perpjekjet per te krijuar makineri qe mund te flasin perbejne nje kercenim per ekzistencen e njerezimit.

Ai i tha BBC-se se “zhvillimi i inteligjences artificiale mund te thote fundin e races njerezore.”

Reagimi i tij erdhi ne pergjigjje te nje pyetjeje lidhur me permiresimin e teknologjise qe ai perdor per te komunikuar e cila perfshin nje forme baze te AI.

Por te tjeret jane me pak pesimiste per perspektiven e AI.

Fizikanti, i cili vuan nga semundja e sklerozes shumefishe, perdor nje sistem te ri te zhvilluar nga kompania Intel per te folur.

Prof Hawking thote se fomat primitive te inteligjences artificiale te zhvilluara deri me sot kane provuar te dobishme por ai ka frike nga pasojat qe mund te vijne nga krijimi i nje inovacioni ne teknologji qe i afrohet njeriut ose e kalon ate.

“Qeniet njerezore, te cilat jane limituar nga zhvillimi i ngadalte biologjik, nuk mund te konkurohen dhe nuk mund ti zesh vendin,” tha Prof. Hawking.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0