9 zakone që do t'ju bëjnë më produktivë duke punuar nga shtëpia - Business Magazine Albania

9 zakone që do t’ju bëjnë më produktivë duke punuar nga shtëpia

produktivë

Nëse jeni një sipërmarrës që punon nga një zyrë në shtëpi, të qenit produktiv mund të jetë sfidues, veçanërisht nëse keni një partner, fëmijë ose kafshë shtëpiake që konkurrojnë për vëmendjen tuaj.

Megjithatë, ka disa strategji, të zbatuara vazhdimisht, që do t’ju ndihmojnë të përfitoni sa më shumë nga kjo strukturë hibride rezidenciale/profesionale e sapopopulluar.

1. Krijoni një hapësirë ​​pune të dedikuar

Një nga mënyrat më të mira për të rritur produktivitetin në shtëpi është të keni një hapësirën të qëndrueshme ku mund të ndiheni rehat duke punuar për periudha të gjata. Një dhomë shtesë me një derë është ideale, por një tavolinë në një kënd të qetë mund të funksionojë mirë gjithashtu. Sigurohuni që tavolina, karrigia dhe monitori i kompjuterit të jenë të gjitha në lartësi të rehatshme dhe nëse është e mundur, investoni në:

Lexoni: Abuzimi me punën nga shtëpia

 • Një tavolinë të lartë
 • Kufje për anullimin e zhurmës
 • Një karrige, tastierë dhe maus ergonomik
 • Një monitor të dytë

2. Vishuni për ditën

Mënyra se si dukeni ndikon në mënyrën se si ndiheni, si dhe në rezultatin profesional. Pra, në vend që të punoni me pizhame, përpiquni të visheni. Do të ndiheni gati për të përballuar ditën, do të jeni të përgatitur për çdo telefonatë video dhe do të arrini më shumë.

3. Caktoni një orar të rregullt

Ndërsa një orar fleksibël mund të jetë një përfitim i rëndësishëm i strukturës në distancë, ai mund të jetë gjithashtu një rrugë drejt punës së tepërt, gjë që çon në burnout. Merrni parasysh caktimin e orarit të rregullt dhe njoftoni familjen dhe miqtë tuaj kur preferoni të mos shqetësoheni. Është gjithashtu e dobishme të përfshini një kohë të veçantë “përqëndrimi” në kalendarin tuaj gjatë së cilës nuk shikoni listat e detyrave, emailin ose telefonin tuaj, por përqëndroheni në realizimin e një detyre derisa të përfundojë. Pastaj kaloni në detyrën e dytë, e kështu me radhë.

4. Merrni pushime të vogla

Marrja e pauzave të rregullta gjatë gjithë ditës mund të jetë e dobishme për rritjen e produktivitetit. Bëni një shëtitje të shkurtër, merrni diçka për të pirë, dëgjoni një podcast ose bëni një punë të shpejtë për të rivendosur mendjen dhe/ose për të lëvizur trupin tuaj. Mund të mjaftojë edhe largimi për pesë minuta midis projekteve, telefonatave ose detyrave – thjesht rezistoni dëshirës për të kontrolluar emailet ose njoftimet në grup, në mënyrë që të mund të ktheheni në punë me një fokus të ri.

5. Pastroni rrëmujën

Organizimi jo vetëm që ju ndihmon të gjeni atë që ju nevojitet kur ju nevojitet, por gjithashtu nxit një ndjenjë të të qenit nën kontroll më të mirë në përgjithësi. Nëse të kesh një hapësirë pune të rrëmujshme është shpërqëndruese, blini opsione të thjeshta ruajtjeje, si p.sh. një dollap skedari, rafte për libra dhe lidhëse ose shporta dhe kosha për sende më të vogla.

6. Përdorni teknologjinë e duhur

Pavarësisht nëse jeni duke punuar nga shtëpia ose në lëvizje, ka shumë mjete produktiviteti falas dhe me pagesë për të përmirësuar rrjedhën e punës, mbajtjen e të dhënave dhe komunikimin e biznesit.

Këtu janë disa:

 • Edison Mail është një aplikacion emaili për Mac, iOS ose Android që përmban një ndërfaqe të personalizuar që kombinon llogaritë. Ai ofron një asistent, organizon mesazhe dhe mbron përdoruesit e tij nga SPAM, ndër shumë veçori të tjera që së bashku prodhojnë një përvojë shumë të përmirësuar të emailit.
 • FreshBooks e bën të lehtë të dish se si funksionon biznesi yt dhe ndihmon me propozimet, gjurmimin e kohës, faturimin, kontabilitetin, raportet dhe më shumë.
 • Google Workspace lejon ruajtjen dhe ndarjen e dokumenteve, spreadsheets dhe prezantimeve në mënyrë të sigurtw nga kompjuteri ose telefoni juaj, në mënyrë që të mund të punoni nga kudo.

7. Transferoni kur është e mundur

Kur bëhet siç duhet, outsourcing është një mënyrë e shkëlqyer për të rritur produktivitetin dhe për të reduktuar stresin. Për shembull, nëse jeni duke luftuar për të vazhduar me detyrat administrative, një asistent virtual mund të trajtojë planifikimin, shërbimin ndaj klientit, madje edhe marketingun e mediave sociale. Një tjetër mundësi është një kontabilist për të mbajtur financat në rregull.

8. Ndiqni zbritjet e taksave

Ju mund të zvogëloni taksat duke mbajtur nën kontroll shpenzimet e biznesit të zbritshëm dhe të zyrës në shtëpi (në dukje gjithnjë në ndryshim). Vetëm disa që mund të keni të drejtë të pretendoni në kthimin tuaj:

 • Qiraja, shërbimet komunale dhe sigurimi — dy të parat në varësi të madhësisë së zyrës së shtëpisë.
 • Shpenzimet e udhëtimit të biznesit si bileta ajrore, hotelet dhe transporti tokësor.
 • Shpenzimet e automjetit, sipas kilometrazhit të kërkuar për qëllime biznesi.
 • Furnizime dhe pajisje si kompjuterë, telefona, bojë/toner printeri dhe letër.
 • Shërbime profesionale për marketing, kontabilitet, konsulencë dhe çështje ligjore.

Lexoni: Si të krijoni një ambient pune ku neurodiversiteti është i pranishëm

9. Bëni sigurimin e duhur

Produktiviteti juaj mund të ndalet plotësisht nëse përjetoni një emergjencë, fatkeqësi natyrore ose padi dhe nuk keni sigurim të duhur. Disa lloje për t’u marrë parasysh:

 • Sigurimi komercial i automjeteve mbulon dëmtimin fizik dhe përgjegjësinë për automjetet e përdorura për biznes. Bazuar në nevojat tuaja, ju mund të shtoni një miratim në një politikë ekzistuese automatike ose të blini një të veçantë.
 • Sigurimi i pronës mbulon dëmtimin ose vjedhjen e artikujv dhe pajisjet. Ju mund të blini një politikë të veçantë biznesi ose të shtoni një miratim në politikën tuaj ekzistuese të pronarëve të shtëpive ose qiramarrësve.
 • Sigurimi i ndërprerjes së biznesit mbulon të ardhurat e humbura nëse biznesi juaj dëmtohet për shkak të një ngjarje si zjarri, stuhia ose vjedhja.

Nëse nuk jeni i sigurtë se çfarë lloj sigurimi nevojitet për biznesin tuaj në shtëpi, flisni me një agjent.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0