Zbulohet interneti më i shpejtë në botë, mund të shkarkosh materiale për një sekondë - Business Magazine Albania

Zbulohet interneti më i shpejtë në botë, mund të shkarkosh materiale për një sekondë

Një grup inxhinierësh nga University College London (UCL) kanë krijuar internetin më të shpejtë në botë, 178 Terabajt në sekondë, që është në gjendje të shkarkojë çdo titull në Netflix në më pak se një sekondë. Rekordi i dikurshëm i përkiste ekspertëve të Institutit Kombëtar Japonez për Teknologjinë e Komunikimit, të cilët arritën një shpejtësi të dhënash prej 172 Terabajt për sekondë në prill të këtij viti.

Studiuesit nga Londra e arritën këtë duke dërguar të dhëna përmes një gjatësie vale më të gjerë sesa atu që përdoren zakonisht në fibrat optike. Infrastrukturat tradicionale përdorin deri në 9 Terahertz (THz), ndërsa ekipi përdori 16.8THz.

Ekipi filloi rrugën e tyre duke kombinuar teknologji të ndryshme të amplifikatorëve që mund të forcojnë fuqinë e sinjalit mbi një gjerësi bandë më të gjerë, duke manipuluar vetitë e secilës gjatësi vale individuale. Studiuesit zgjodhën këtë teknikë sepse mund të implementohen në infrastrukturë aktuale me kosto efektive – vetëm amplifikatorët e vendosur në rrugë optike do të duhet të përmirësohen.

Kjo metodë do të kushtonte pak më shumë se 20,000 dollarë, ndërsa instalimi i kabllove të reja optike do të kushtonte 589,000 dollarë.  Me një shpejtësi kaq të lartë, do të duhej më pak se një orë për të shkarkuar të dhënat që përbënin imazhin e parë në botë të një vrimë të zezë, për shkak të madhësisë së saj. Zbulimi vjen në një kohë kur bota po përjeton krizën e pandemisë së koronavirusit, dhe nevoja për komunikim dhe punë online është rritur shumë.

Daily Mail

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0