Zakonet e programuesve më të këqij! - Business Magazine Albania

Zakonet e programuesve më të këqij!

programuesve
  • Shkrimi i kodit “të shëmtuar”. Ose më mirë kod që nuk është i pastër. Ekziston kjo thënie në kodim: “shkruani kodin për dikë tjetër”. Qëllimi i kësaj është që të shkruani kod të pastër dhe të kuptueshëm. Shkrimi i kodit të pastër mund të përmirësojë në mënyrë drastike shpejtësinë e kodit, mund ta bëjë punën më të lehtë dhe nëse jeni duke punuar në një mjedis në ekip, të gjithë do ta dinë se çfarë po ndodh!
  • Mos ndjekja e parimeve bazë OOP. Disa prej jush ndoshta as nuk i dinë këto. Nëse jeni një nga këta njerëz, duhet të dini se Abstraksioni, Enkapsulimi, Trashëgimia dhe Polimorfizmi janë të gjitha parime OOP. Kur shkruani kodin, është e rëndësishme të ndiqni këto “rregulla”, pasi kjo e bën kodin tuaj të pastër dhe funksionon siç duhet. Por kjo nuk është e gjitha. Ka parime të tjera që duhet të ndiqni, të tilla si: shkrimi i emrave përshkrues për variabla dhe funksione, jo kodim i vështirë kur është e mundur, mos ndjekja e KISS (keep, it, simple, stupid), mospërdorimi i komenteve, etj.

Lexoni: KODO hap zyrtarisht klasat për programuesit e rinj

  • Bën më pak ose më shumë sesa duhet. Një gabim tjetër ose më mirë “zakon i keq” është tejkalimi (ose nën) bërja e detyrave tuaja. Kur filloni një projekt, përfundojeni atë. MOS shkoni deri në gjysmën e rrugës dhe MOS bëni më shumë sesa duhet. Përfundimi i projekteve tuaja mund t’ju mësojë mësime të vlefshme, të tilla si: ju kurrë nuk e dini se sa shumë kohë dhe përpjekje do t’ju marrë një punë. Nga ana tjetër, nënshtrimi do të krijojë zakone të këqija, të tilla si: pamundësia për të përfunduar një projekt. Më shumë do të krijojë zakone si humbja e më shumë kohe dhe energjie se sa është e nevojshme.

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0