WhatsApp sjell risinë që pritej nga të gjithë - Business Magazine Albania

WhatsApp sjell risinë që pritej nga të gjithë


Versionet e reja beta të aplikacionit WhatsApp për Android tani përfshijnë një opsion të madh: Thirrjet Video. Është aq e lehtë sa mund ta imagjinoni: zgjidhni një kontakt në aplikacion, klikoni butonin e thirrjes dhe zgjidhni ‘Video call’.

Nëqoftëse personi tjetër ka një version të WhatsApp që mbështet këtë opsion, automatikisht do të niset një thirrje e ngjashme si në FaceTime, e nëse kjo nuk ndodh, ju do të njoftoheni se kontakti juaj ka nevojë për të përditësuar aplikacionin e tyre.

Opsioni fillimisht është publikuar nga Android Police, që raportoi se thirrjet video ishin vënë në dispozicion në beta-n e fundit të WhatsApp-it për disa përdorues.

whatsapp-sjell-risine-qe-pritej-nga-te-gjithe-business-mag

Me më shumë se një miliardë përdorues tashmë në rrjetin e vet, WhatsApp do të mundë në mënyrë efektive aplikacionin Duo të Google, që për momentin bën vetëm video-thirrje.

Për këtë çështje, WhatsApp ka qenë vazhdimisht në përmirësimin e produktit të saj në muajt e fundit, duke shtuar opsione të reja. Ndërkohë mësohet se po testohet një opsion i ri për chat publik që mund të vihet në dispozicion në të ardhmen e afërt.

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0