weXelerate mirëpret startupet shqiptare në raundin e dytë


Qendra e inovacionit weXelerate lidh korporata të mëdha dhe startup-e ndërkombëtare në mënyrë që të zhvillojnë shërbime të reja, të futen në tregje të reja, si dhe të bashkojnë furnizuesit, mbështetësit dhe investitorët në një vend.

Pjesa kryesore e këtij sistemi inovacioni multifunksional është programi 4 mujor i akselerimit, i hapur për të gjithë startupet kudo në botë. Struktura modulare e programit synon rritjen, përshpejtimin e proceseve të inovacionit me kosto efektive dhe suksesin në treg të produkteve dhe shërbimeve të reja. Për të arritur këto qëllime, 15 korporata të mëdha dhe më shumë se 50 startupe angazhohen në një bashkëpunim të strukturuar gjatë periudhës së grumbullimit.

Disa nga benefitet e startup-eve:

Më shumë se 100 mentorë me përvojë të gjatë në sipërmarrje, menaxhim ose konsultim janë në dispozicion të tyre. Pjesëmarrja në Programin e Akselerimit është pa pagesë. Pjesëmarrësit duhet vetëm të mbulojnë shpenzimet e tyre të udhëtimit dhe të qëndrimit.

Për kohëzgjatjen e programit të akselerimit, startup-et kanë akses në mjediset premium të punës në një spektakël të pasurive të paluajtshme – hapësira të reja – të vendosura në zemër të Vjenës, ku zhvillohen çdo ditë programet e shumta arsimore, konferencat, diskutimet në podium dhe ngjarjet në rrjet.

Lexoni: Austria bëhet qendra e startup-eve në Europë

weXelerate përqendrohet kryesisht në këto vertikale dhe fusha të teknologjisë: Media, Banka / Fintech, Sigurimet, Inxhinieri, Energji / Shërbime, Blockchain, AI, Lëvizshmëria dhe Siguria.

Ne jemi duke kërkuar për startupe nga Shqipëria për t’u dhënë atyre mundësinë për të marrë pjesë në programin tonë katër-mujor të akselerimit i cili është plotësisht falas. Për të aplikuar kliko këtu.

Programi tjetër fillon në 5 mars 2018 dhe përfundon më 22 qershor2018 me një Demo Day, e cila i jep startupeve mundësinë për të paraqitur veten te klientët potencialë, punonjësit dhe komunitetit të investitorëve. Startups të interesuar mund të aplikojnë deri më 13 nëntor 2017 në https://www.wexelerate.com/apply_now/ .

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale