Webinar, Sfida e të punuarit në distancë


Pandemia e virusit Corona, ka detyruar shumicën e bizneseve të mbyllin aktivitetet fizike dhe të punojnë remote nga shtëpia. Njerëzit janë mësuar të punojnë në zyrë, prandaj organizatat nuk ishin përgatitur për një ndryshim të tillë rrënjësor. Në situatën aktuale, organizatat, ekipet dhe njerëzit do të eksperimentojnë më shumë me punën virtuale.

Punëdhënësit janë përballë një sfide të vështirë sepse po u rrezikohet biznesi, nuk janë në kontakt të drejtpërdrejtë me punonjësit dhe po përballen edhe me sfidën ekonomike. Nga ana tjetër, punëmarrësit rrezikojnë vendin e punës dhe si pasojë të pagës. Ashtu si e gjithë bota, me këtë situatë po përballet edhe Shqipëria.

Duke qenë se kanë lindur shumë pyetje për mënyrën e funksionimit të bizneseve tani e tutje, Programi i Inkubimit dhe Akselerimit Hap!de do të zhvillojë një webinar lidhur me të punuarit në distancë. Diskutimi do të përqendrohet tek disa pyetje kyç:

  • A jemi të përgatitur sa duhet për këtë mënyrë të punuari?
  • Çfarë do të thotë për punëmarrësin dhe për punëdhënësin të punosh në distancë?
  • Çfarë mund të bëjnë ata që të përgatiten sa më mirë për këtë mënyrë të punuari relativisht të re, për shumë prej bizneseve shqiptare?

Panelistët janë:

Dritan Mezini, sipërmarrës, themelues dhe drejtor ekzekutiv i “DM Consulting Services” në Shqipëri dhe Kosovë, bashkë-themelues i portalit online të punës dhe karrierës duapune.com.

Gerti Boshnjaku, bashkë-themelues dhe drejtues i “New Media Communications”, kompani komunikimi marketingu dhe zhvillime aplikacionesh online.

Paneli do të moderohet nga Zen Marku.

Webinari do të zhvillohet ditën e enjte, 19 mars 2020, ORA 15:00 – 16:00.

Për t’u regjistruar falas në webinar, klikoni këtu.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale