Vodafone raporton rritje në të ardhurat e tremujorit të parë, ndërsa Europa i rikthehet rritjes - Business Magazine Albania

Vodafone raporton rritje në të ardhurat e tremujorit të parë, ndërsa Europa i rikthehet rritjes

Vodafone

Operatori celular Vodafone raportoi një rritje më të mirë se sa pritej prej 3.3% në të ardhurat e shërbimit të tremujorit të parë, duke përfshirë një fitim prej rreth 1.0 pikë përqindje pas krizës së Covid-19 vitin e kaluar.

Shefi ekzekutiv Nick Read tha se kompania ishte përsëri në rritjen e të ardhurave nga shërbimet në Europë, si dhe Afrikë.”Kjo rritje ishte e bazuar në të dy segmentet atë të Konsumatorit dhe të Biznesit, me pjesën dërrmuese të tregjeve tona duke kontribuar,” tha ai.

Analistët mesatarisht prisnin një rritje prej 1.4%.

Vodafone tha se mbajti vrullin në tregun e saj më të madh në Gjermani, me rritjen e përshpejtimit në 1.4% kundrejt 1.2% në Q4, ndërsa Britania dhe Spanja u kthyen në rritjen tremujore pas lehtësimeve nga Covid-19.

Konkurrenca e vazhdueshme e çmimeve në Itali rezultoi në një rënie prej 3.6% të të ardhurave të shërbimeve kundrejt një rënie prej 7.8% në tremujorin paraardhës.

Vodafone tha se ishte në rrugën e duhur për të arritur objektivat e saj të plota prej 15.0-15.4 miliardë euro (17,66 – 18,13 miliardë dollarë) në fitimet dhe fluksin e parave të rregulluara të paktën prej 5,2 miliardë euro.

/reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0